Araç Fiyatları Uçtu, Araba Almak Hayal Oldu Diyen Vatandaşlar Sosyal Medyada Gündem Oldu!

Araba fiyatlarına gelen zamlar sonrasında özellikle de asgari ücretli çalışanlar ve dar gelirli vatandaşlar için araba almak hayal oldu, sosyal medya sallandı!

Araç Fiyatları Uçtu, Araba Almak Hayal Oldu Diyen Vatandaşlar Sosyal Medyada Gündem Oldu!

Araba fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar vatandaşı isyan ettirirken yapılan ÖTV matrahı indirimi de işe yaramadı. Sıfır araçlarda yaşanan çip krizi nedeni ile araç satış bayilerinde sıfır araç bulmak nerede ise imkansız hale gelirken araba sahibi olmak isteyen kişiler bayilerden elleri boş döndü.

Özellikle bazı bayilerde ÖTV indirimli araba almak için giden kişilere ÖTV indirimsiz fiyatının bile üzerinde tam donanımlı paketlerin teklif edilmesi vatandaşı çileden çıkardı. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar ile araba fiyatlarına gelen zamlar bir kere daha eleştirilirken, vatandaş araba almasını sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapılmasını talep ediyor.

ARABA FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER, ARAÇ FİYATLARI NE OLUR?

Pandemi döneminde insanların hastalık kapma endişesi ile toplu ulaşım araçlarından uzaklaşmaya başlaması ile beraber arabalara yoğun talep artışı yaşanmıştı. 2020 senesinin Haziran ayı itibari ile başlayan sıfır araçlara özel olarak Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen 0.49 faiz oranlı taşıt kredisi kampanyası büyük yankı uyandırmış, kredi talebinde ve araç satışlarında patlama yaşanmıştı.

Araba fiyatlarına gelen zamlar nedeni ile kamu bankaları kredi kampanyasını sonlandırdığını duyurmasına rağmen araç fiyatlarına gelen zamlar hız kesmemiş, sıfır araçlarda stok sorunu yaşanmaya başlanınca ikinci el araç fiyatlarına başlayan yöneliş ile beraber 2. el araç pazarında da zam yağmuru başlamıştı. Hatta bazı modellerde ikinci el araç fiyatları sıfırını dahi geride bırakmış ve büyük bir şok etkisi yaratmıştı.

VATANDAŞ SOSYAL MEDYADAN İSYAN ETTİ: ARABA ALMAK HAYAT OLDU!

Sosyla medya hesapları üzerinden tepkilerini #arabahayaloldu etiketi ile paylaşan vatandaşlar yükselen araç fiyatları ve yüksek vergi yüküne tepki gösterdi. Bu fiyatlarla araba sahibi olmanın imkansız olduğunu belirten vatandaşlar dünyada en pahalı araba fiyatlarının Türkiye'de olduğunu iddia ederek fiyatlara indirim istediler.

araba-almak-hayal-oldu-4

2 sene önceki araç fiyatlarına yer verilen paylaşımlarda araba fiyatlarına gelen zamlar daha net bir şekilde ortaya konulurken araba fiyatlarının bir kere daha aşağıya çekilmesi istendi.

araba-almak-hayal-oldu-3araba-almak-hayal-oldu-2araba-almak-hayal-oldu-1

Özellikle de çalışan gençlerin aldıkları maaşlar ile artık araba sahibi olmalarının imkansız bir hale geldiği belirtilirken ÖTV rakamlarında tüm araç modellerine yansıyacak genel bir düzenleme yapılması talep edildi.

SONRAKİ HABER