Araç Fiyatlarına Beklenen Devlet Müdahalesi! Bakan Muş'tan Araba Fiyatları Hakkında Mevzuat Değişikliği Sinyali

Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından son dakika araç fiyatları açıklaması gelmişti. Marketlerde fahiş fiyatlara ve zamlara karşı savaş ilan eden hükümetten araç fiyatlarına müdahale sinyali geldi!

Finans 07.10.2021 - 12:25 07.10.2021 - 12:27 Gülcan Özer

Marketlerde fahiş fiyatlara ve zamlara savaş ilan eden hükümet uzun süredir gündemde olan araba fiyatları hakkında da ilk müdahale sinyalini verdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yapılan açıklama araç fiyatlarına indirim müjdesi bekleyen kişileri heyecanlandırdı. 

Bakan Muş son dönede artan araç fiyatları ve satışları hakkında çok ciddi iddiaların gündeme geldiğini belirterek hukuksuz bir durumun tespit edilmesi durumunda müdahale edeceklerini dile getirdi. 

BAKAN MUŞ AÇIKLADI: HÜKÜMET ARAÇ FİYATLARINA MÜDAHALE EDECEK Mİ?

Şu anda tüm dünyada fiyatlarda yükseliş yaşandığını belirten Ticaret Bakanı Mehmet Muş serbest piyasa koşulları içerisinde fiyatlara direkt müdahale edilmesinin söz konusu olmayacağını belirterek "Araç satışlarıyla ilgili ciddi iddialar var, inceleyeceğiz, hukuksuz bir durum varsa gerekirse mevzuatımızı da değiştiririz. Vatandaş ÖTV indiriminden sonra araba bulamadığı ile alakalı şikayetler yapıyor.

araç-fiyatları-düşecek-mi-bakan açıklaması

'Galerilere verdiler arabaları. Bayiler galerilerle anlaştı' diyorlar. Bunlar iddia. Biz bunu araştırmakla görevliyiz. Bu araç stokta tutulmuşsa, gerçekten galericiye verilmişse, vatandaşa araçlar verilmemişse ve biz bunu tespit edersek yaptırımları çok ağır. Her çalışmanın belli ölçülerde katkısı olur. Tekelleşmeye ya da hakim noktaya gidecek mekanizmaya müsaade edemeyiz. Doğrudan fiyatlara müdahale etmek söz konusu değil" diyerek tekelleşme ve fahiş zam konusunda kimseye müsaade etmeyeceklerini dile getirdi. 

ARABA FİYATLARINI BİLİNÇLİ OLARAK YÜKSELTENLER YANDI! 

Son dönemde bazı galeriler ile sıfır araç satış bayileri arasında yapılan anlaşma ile ÖTV indirimli araçların vatandaşlara doğrudan satılmadığı iddia edilmiş, ÖTV indirimi sonrasında indirimli araçlar yoka düşerken galerilere giden vatandaşlar elleri boş dönmek zorunda kalmıştı. Yine araç bayileri ve galericiler tarafından internet üzerinden hileli online ilanlar yayımladıkları, yüksek fiyatlı sahte ilanlar hazırlayarak piyasayı bilinçli olarak manipüle ederek fiyatları yükselttikleri iddia edilmişti. 

araç fiyatalrıan müdahale iddiası

Araç fiyatları hakkında sürekli spekülasyonlar yapıldığı iddiaları üzerinde incelemeler başlatılmıştı. Bakan Muş'ta bugün yapmış olduğu açıklama ile fırsatçılığa izin vermeyeceklerini bir kere daha dile getirerek gerekirse mevzuat değişikliğine gideceklerini söyledi. Devlet direkt olarak araç fiyatlarına müdahale etmeyecek ancak fiyatların yapay olarak yükselmesine neden olan eylemlere de geçit vermeyecek. Bu eylemler kesin olarak engellenecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@