Araç Fiyatlarındaki Ani Artışın Nedeni Belli Oldu! Otomobil Sektöründeki Büyük Oyun Ortaya Çıktı

Araç fiyatlarındaki fahiş artış tartışırken, emniyet harekete geçti ve operasyon düzenledi. İşte araç fiyatlarının yükselmesinin asıl nedeni...

Finans 16.12.2021 - 11:00 16.12.2021 - 11:03 Elif İşçi

Son dönemlerde araç almak neredeyse imkansız hale geldi. Özellikle sıfır araç bulma konusunda çeşitli sorunlar yaşanınca bu durum vatandaşı ikinci el araç almaya itti. Hem döviz kuru, hem sıfır araç bulunamaması ikinci el araç fiyatlarını da ani bir şekilde yükseltti.

Otomobil fiyatlarının sürekli olarak yükselmesi vatandaşın da belini bültü. Ancak yapılan incelemeler sonrasında son dönemlerde otomobil fiyatlarında meydana gelen ani yükselişin ve fahiş fiyat artışının nedenleri ve oynanan oyun bir bir ortaya çıkmaya başladı.

ARAÇLARDA STOK DÖNEMİ BAŞLADI!

Araç Fiyatlarındaki Ani Artışın Nedeni Belli Oldu! Otomobil Sektöründeki Büyük Oyun Ortaya Çıktı2

Araç fiyatlarının yükselmesinde stokçuluk yapılmasının etkili olduğu belirlendi. Konu hakkında 50 farklı ilde emniyet güçleri tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma devam ederken şüpheli bulunan kişilerin ifadeleri alındı.

Yapılan gözatıların ise fiyatları etkileme nedeniyle gerçekleştirildiği öğrenildi. Özellikle büyük şehirlerde bilinen ve tanınan otomobil galerilerinin ve yetkili isimlerinde bu süreçte isimlerinin geçtiği öğrenildi.

BAYİLERDE BULUNAMAYAN ARAÇLAR STOKLANARAK FİYATLAR DEĞİŞTİRİLİYOR

Yapılan incelemeler sonrasında bayilerde bulunamayan araçların aslında piyasaya hakim kişiler tarafından toparlandığı belirlendi. Araçların toparlanmasının ardından ise yine bayilerde stoklandığı ve bunun bir tekel oluşturularak ciddi boyutlara ulaştığı belirlendi.

Yapılan detaylı değerlendirmeler sonrasında döviz kurunun araç fiyatlarını etkilediği ancak bunun yanı sıra vatandaşın talebine bağlı olarak yasal olmayan şekilde fiyatların serbest ekonomi ve fiyat ilişkileri kapsamında galeriler tarafından değiştirildiği ortaya çıktı. Sıfır kilometre araçların bayilerde bulunan fiyatlarına bakıldığı zaman değerinden çok daha yüksek olduğu, sadece sıfır araçların değil ikinci el araçların da neredeyse sıfır otomobiller ile yarışır duruma geldiği belirlendi. Konu hakkında incelemeler ve soruşturmalar devam ederken araç alacaklar için yeni bir umut doğdu. Bu durumun fiyatları düşürebileceği düşünülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@