Araç Fiyatlarını Alaşağı Edecek Kritik Hamle! ÖTV İndirimi, 2. El Araç İthalatı O Tarihte Fiyatlar Yarı Yarıya Düşecek

İkinci el araç fiyatları talebin bıçak gibi kesilmesi ile büyük bir şok etkisi yaşarken fiyatlarda eski normale dönüş, pandemi öncesi seviyeler için yeni açıklama geldi. Araba fiyatları ne zaman düşer

Finans 08.04.2022 - 10:16 08.04.2022 - 10:21 Gülcan Özer

Nerede ise sıfır araç fiyatları ile yarışan 2. el araba fiyatları büyük bir şok etkisi yaratmış, sıfırına bütçesi yetmeyen vatandaş ikinci el araç bile bakamaz hale gelmişti. İlk olarak koronavirüs salgını döneminde yaşanan dalgalanma ile fiyatlarda yükseliş başlarken sonrasında çip krizi, tedarik sorunları ve stok sorunu sektörün üzerine kabus gibi çökmüş, düşecek diye beklenen fiyatlar her geçen gün biraz daha zamlanmıştı. 

Pandemi ilk patlak verdiği dönemde pek çok kişinin nakitte kalmayı tercih etmesi nedeni ile araç satışları bıçak gibi kesilmiş, araba fiyatları da adeta erimişti. Sonrasında araba fabrikalarının zorunlu karantina kararları nedeni ile uzun süre kapalı kalması, salgında can kayıplarının artması ile insanların toplu ulaşımdan uzaklaşarak araba almaya başlaması ile fiyatlar roket gibi fırlamıştı. 

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA İBRE O TARİHTE TERSİNE DÖNECEK! ARABA FİYATLARI ESKİ NORMALE DÖNECEK Mİ?

Araba fiyatlarında balon tartışması tüm hızı ile devam ederken oto galericiler yıl başından bu yana düşen talep nedeni ile zor günler geçiriyor. Pek çok oto galerici günlerdir siftah dahi yapamadıklarını belirtirken elinde ikinci el arabası olanların fiyat artışını bekledikleri için arabalarını elde tuttuklarını, araba almak isteyen kişilerin ise fiyat indirimi beklentisi ile beklemede kalmaları satışları baltalıyor. 

araç fiyatlarında son durum ne

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA BALON VAR MI, FİYATLAR DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER?

2000 model orta segment 2. el araç fiyatlarının bile bugün 100 bin TL sınırını aşması balon tartışmalarını alevlendirirken "Türkiye'de yükselen düşmez" tezini savunanlar ise araç fiyatlarında büyük  bir indirim olmayacağını, kimsenin aracını aldığı fiyattan daha ucuza satmayacağını savunuyorlar. 

araç fiyatları ne zaman düeşcek

Sektör temsilcileri şu anda ikinci el araç fiyatlarının gerçek değerinin en az 50 bin TL üzerinde olduğunu belirterek önümüzdeki 6 ya da 12 aylık dönem içerisinde fiyatlarda normalleşme dalgası beklediklerini dile getirdi. Hükümetin yeni bir ÖTV indirimi hamlesi ya da bu olmazsa da ikinci el araç ithalatı hamlesi yapabileceğini belirten sektör temsilcileri yükselen fiyatlara kesinlikle indirim müdahalesi gerçekleşmesi yönünde kulis çalışmaları olduğunu belirtiyorlar. 

NOT: Bu haber yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@