Araç Sahipleri Çok Üzülecek! Dün 44 Kuruş Gelmişti Bugün 28 Kuruş Geliyor

Benzin fiyatlarına 44 kuruşluk zam yapılmıştı. Dün duyurulan ve bugün fiyatlara yansıyan zammın ardından bugün bir zammın daha duyurulacağı ve yarın fiyatlara yansıyacağı öğrenildi.

Gündem 26.10.2021 - 09:54 26.10.2021 - 09:54 Mustafa KARAGÖZ

Benzin fiyatlarına yeni bir zammın daha yapılacağı öğrenildi. Kur farkı ve brenti petrol fiyatlarının yükselmesi nedeniyle oluşan fiyat farkı pompaya yansıyor. Daha önceden ÖTV marjı kapsamında eşel mobil uygulamasından karşılanan zamlar ÖTV marjının kalmaması nedeniyle doğrudan fiyatlara yansıyacak. 

BENZİNE 28 KURUŞLUK ZAM GELİYOR

Benzin fiyatlarına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 28 kuruş zam bekleniyor. Haftanın ilk günü Pazartesi günü duyurulan zam ile birlikte 44 kuruş artan benzin bir gün sonra 28 kuruş daha artacak. 

Zamlı fiyatlar Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gece yarısından itibaren geçerli olacak. 

28 kuruş zam sonrası Ankara'da ortalama 8,47 liradan satılan benzinin litre fiyatı 8,76 lira olacak. Bir litr benzin İstanbul'da 8,39 liradan 8,67 liraya, İzmir'de 8,47 liradan 8,76 liraya yükselecek.

BENZİN NEDEN ZAMLANIYOR?

TL'nin yaşadığı değer kaybı akaryakıt fiyatlarına zamma neden oluyor. Bunun dışında küresel piyasalarda brent petrol fiyatlarının yükselmesi de benzin ve diğer akaryakıt ürünlerinde zam anlamına geliyor. 

Geçmiş dönemde devlet küresel piyasalarda petrol fiyatları ve dolar nedeniyle yaşanan artışları ÖTV'den karşılıyordu. Ancak ÖTV'de marjın kalmaması nedeniyle fiyatlar doğrudan artıyor. Zam pompa fiyatlarına yansıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@