Araç Sahipleri Dikkat! Benzin Ve Motorinde ÖTV Zammı Kapıda!

Araç sahibi vatandaşlar bayram sonrası akaryakıt zamları ile karşılaşabilirler. Benzin ve motorinin litre fiyatına ÖTV zammı yapılması gündeme geldi. 

FİNANS 22.07.2021 - 16:35 25.07.2021 - 11:24 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin vergilendirmesinde uygulanan Eşel Mobil Sistemi ile devletin ciddi bir ÖTV kaybının meydana geldiği resmen açıklandı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş önemli açıklamalarda bulundu. 

DEVLETİN KAYBI 18 MİLYAR TL

Fesih Aktaş'ın verdiği bilgilere göre Eşel Mobil Sistemi nedeniyle devletin akaryakıttaki ÖTV kaybı 18 Milyar TL'ye ulaştı. 2020 Aralık ayından itibaren motorin ve benzin fiyatlamasında Eşel Mobil Sistemi uygulanıyor. Ancak Fesih Aktaş'ın ifadelerine göre bu desteğin devam edebilmesi için zorunlu bir ÖTV artırımına gidilebilecek. 

ÖTV ARTIRIMI YAPILABİLİR

Akaryakıtta ÖTV zammına ilişkin açıklamalarda bulunan Fesih Aktaş, “Petrol ve petrol ürünleri son 15 yıl içerisinde zirve rakamlarına ulaştı. Türkiye'de döviz kurlarının yüksekliği herkesin malumudur. Bu da akaryakıt fiyatlarının artmasını kaçınılmaz hale getiriyor. 

Devlet akaryakıt ürünlerinin fazla yükselmesinin önlemek için destek veriyor. Bu desteğin 2021 maliyeti 18 Milyar TL oldu. Şu anda devletin benzinin litre fiyatından 67 kuruş, motorinin litre fiyatından ise 71 kuruş hiç alınmayarak eknomik destek verilmektedir. Bu desteğin devam etmesi için bir ÖTV artırımına daha gidilmesi gerekebilir.” dedi. 

benzin ötv zammı

AKARYAKIT ÜRÜNLERİ EŞEL MOBİL SİSTEMİ İLE DENGEDE TUTULUYOR

Türkiye'de cari açığın en önemnli sebeplerinden birisi akaryakıt ürünlşerinden kaynaklanmaktadır. Benzin ve motorin fiyatlarının aşırı yükselmesi vatandaşların zararına olduğu gibi devletin de zararına olmaktadır. 

Benzin ve akaryakıt zamları ile anflasyon rakamları artarken bu durum iğneden ipliğe her şeyi etkilemektedir. Ekonomistlere göre devlet akaryakıttaki ÖTV hakkında feragat ederek esasında bütçe açısından kara geçmektedir. Daha yüksek enflasyonlu bir ekonomi yerine 18 Milyar TL'lik ÖTV kaybı göze alınmaktadır.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR?

Eşel Mobil Sistemi'nin sözlük anlamı hareketli ölçek demektir. Fiyat veya ücret belirlenirken hareketli ölçekler esas alınır. Dövüz kurlarındaki sürekli değişim ile akaryakıt fiyatlarının devamlı değişmesini önlemek adına Eşel Mobil Sistemi uygulanmaktadır.

Bu sistem ile akaryakıt fiyatlarında meydana gelen değişimler devletin ÖTV ğpayından karşılanmakta ve böylelikle pompa fiyatları sürekli sabit kalmaktadır. Örnek verilecek olursa benzine 25 kuruş zam yapılması gerekiyorsa bu zam devletin ÖTV payından karşılanıyor ve pompa fiyatları değişmiyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@