Araç Sahiplerinin Cebi Boşalacak! Trafik Sigortasına Görülmemiş Zam

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, sigorta şirketlerine trafik sigorta primlerini artırma yetkisi verdi. Buna göre sigorta şirketlerinden rekor zam oranı açıklandı.

Finans 15.04.2022 - 11:02 15.04.2022 - 11:02 Büşra Uluşen

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren son dakika gelişmesi paylaşıldı. 25 milyon sürücüyü üzecek olan haber bu kez Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (SEDDK) geldi. Buna göre zorunlu trafik sigortası primlerinin her ay yüzde 2.25 oranında artırılmasına karar verildi. Son bir yılda yüzde 125 artan zorunlu trafik poliçesi önümüzdeki yıla kadar yüzde 51 zamlanmış olacak. 

TRAFİK SİGORTASINA ZAM GELDİ!

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yayımlanan genelgeye göre, sigorta şirketlerine mayıs ayından itibaren trafik sigorta primlerini her ay yüzde 2.25 oranında artırma yetkisi verdi. 

Geçtiğimiz Şubat ayından şimdiye kadar trafik primleri her ay yüzde 1.5 oranında artırılıyordu. SEDDK tarafından 2022 yılı için aylık prim artış oranı yüzde 1.25 olarak belirlenmişti ancak yüksek enflasyon ve döviz kuru nedeniyle primlere yüzde 20 zam yaparak yüzde 1.5'e yükseltmişti. Yayımlanan genelgeyle beraber trafik sigortası primleri her ay yüzde 2.25 oranında artacağı için yıllık zam oranı yüzde 30.6 ile rekor bir seviyeye yükselmiş olacak. 

Sürücülerin üzerindeki prim yükü artarken, Şubat ayındaki yüzde 20'lik zam da göz önünde bulundurulduğunda, bir yıllık dönem içinde vatandaşın trafik poliçesi yüzde 51 zamlanmış olacak. 

Nisan ayında 1.235 lira olan en düşük trafik sigortası primi mayıs ayında 1.263 liraya, haziranda 1.291 liraya, temmuz ayında ise 1.320 liraya yükselecek. 2021 yılının Mayıs ayında 770 lira ödeyerek trafik poliçesi yaptıran bir kişi, bu yıl aynı sigortaya 1.270 lira ödeyecek. 

FİYATI GÖREN SİGORTADAN VAZGEÇİYOR

Sigorta Acentaları İşveren Sendikası (SAİS) Başkanı Yalçın Metin, akaryakıt zamları nedeniyle aracını kullanamayan vatandaşların bir de yüksek poliçe primleri nedeniyle sigorta da yaptıramadığına dikkat çekerek trafikteki tehlikenin arttığını söyledi. Trafikteki sigortasız araç sayısının 10 milyonu bulabileceğini ifade eden Metin, zamlarla birlikte sigortasız araç sayısının daha da artmasından endişe duyuyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@