Aradığında 425 TL, Bulduğunda 1665 TL! İşsizlere Artık 2 Ayrı Ödeme Daha Yapılacak

Sosyal yardımlar kapsamında sağlanan ancak fazla bilinmeyen desteklerden birisi de işsizlere ödenen iş arama, bulma yardım parası. Bu ödeme ile vatandaşların iş arama masrafları karşılanacak.

Finans 03.03.2022 - 09:45 03.03.2022 - 09:45 Mustafa Karagöz

Sosyal yardım programlarının temel amacı vatandaşların sorun yaşadıkları, mağduriyet duydukları alanlarda desteklenmeleri. Bu kapsamda Aile Bakanlığı birçok alanda önemli destekleri devreye alırken birçoğu için de ödeme yapıyor. Aile Bakanlığı'nın sağladığı destek ödemeleri arasında vatandaşların ihtiyaç duyacağı her alan için bir farklı destek bulunuyor. Destek ödemesi yapılan alanlardan birisi de işsiz olanların iş sahibi olmaları sürecinde sağlanan iki ayrı nakit yardım. 

AİLE BAKANLIĞI'NDAN İŞ ARAYANLARA VE BULANLARA İKİ AYRI DESTEK

Aile Bakanlığı programlarından destek almakta olan, sosyal yardımlar kapsamında yer alan vatandaşlar iş aradıklarında devlet bu vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik ek bir ödeme yapar. Ödemeler başvurusu aşamasında gerekli evrak temini yol parası için yapılır. Sosyal yardım alan bir vatandaş iş arama sürecinde devletten asgari ücreti 1/10'u kadar destek alabilir. Bu destek yılda en fazla üç defa ödenir. 

Bakanlığın destek programlarında ikinci sırada yer alan ödeme ise işe kabul aşamasında. Yine Aile Bakanlığı sosyal yardım alan bir vatandaşın işe başvuru yapması ve bu başvurusunun onaylanması durumunda sağladığı onay parası var. Bu ödeme işe başlamadan önce gerekli tüm hazırlıkların tamamlanması amacıyla ödenir. Ödemeler brüt asgari ücretin 1/3'ü kadar olur ve yılda tek bir defa ödenir. 

Aradığında 425 TL, Bulduğunda 1665 TL! İşsizlere Artık 2 Ayrı Ödeme Daha Yapılacak2 (2)

İŞKUR DETAYINA DİKKAT

İş arama parası "İşe Yönlendirme Yardımı" adıyla sağlanırken iş başvuru onaylananlar için ödenen destek ise "İşe Başlama Yardımı" olarak bilinir. Bu iki destek ödemesinde de Türkiye İş Kurumu üzerinden iş başvurusunda bulunmak gerek.

Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü desteğin alınabilmesine ilişkin yaptığı açıklamasında şu bilgileri verdi. "İŞKUR aracılığı ile işe yönlendirildiği bilgisi Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemine bildirilen sosyal yardım yararlanıcıları bildirim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yararlanabilir." Bu açıklama kapsamında vatandaşların iş başvurularını İŞKUR üzerinden yapmış olmaları gerek. 

Aradığında 425 TL, Bulduğunda 1665 TL! İşsizlere Artık 2 Ayrı Ödeme Daha Yapılacak2 (1)

NE KADAR ÖDEME ALIRIM?

Aile Bakanlığı işe yönlendirme yardımı kapsamında 425 TL ödeme yapar. Bakanlığın ikinci destek ödemesi işe başlama yardımı ise 2022 yılında yaklaşık 1665 TL oldu. İki ödeme için de vatandaşlar kendi ilçelerinde hizmet vermekte olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunabilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@