Aralık 2018 Kira Artış Oranı ve Kira Zammı Hesaplama

TÜİK TEFE TÜFE Kasım 2018 oranları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Aralık 2018 kira artış oranı da belli oldu. Peki, 2018 Aralık zammı ne kadar oldu, kiralara ne kadar zam gelecek?

Aralık 2018 Kira Artış Oranı ve Kira Zammı Hesaplama

TÜİK TEFE TÜFE Kasım 2018 oranları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Aralık 2018 kira artış oranı da belli oldu. Peki, 2018 Aralık zammı ne kadar oldu, kiralara ne kadar zam gelecek?

TÜİK TÜFE ÜFE oranları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre enflasyon düştü ancak yine de 2018 yılının en yüksek kira artış oranı açıklanmış oldu.Aralık Ayı Kira Artış Oranı Yüzde Kaç Oldu?Aralık ayı kira artışı için yaşanan en büyük tartışma artış oranı olarak TÜFE üzerinden mi yoksa ÜFE üzerinden mi zam yapılacağı konusu oldu. Kira artış oranı olarak yasal olarak Aralık ayı için kira artışı ÜFE üzerinden hesaplanacak.Çünkü AK Parti tarafından kira artışı TÜFE üzerinden hesaplanmasını sağlayacak kanun teklifi hala onaylanmadı. Bu nedenle kira artış oranı Aralık 2018 için TÜFE yerine ne yazık ki yine ÜFE üzerinden hesaplanacak. Ancak biz her iki oranı da öğrenmek isteyen takipçilerimiz için emlak365 olarak her iki oranı da sizler için paylaşacağız.Kira Artış Oranı TÜFE Üzerinden Hesaplanırsa Kiraya Yüzde Kaç Zam Yapılacak?Aralık ayı kira zam oranı TÜFE üzerinden hesaplanırsa 12 aylık TÜFE ortalaması olan yüzde 15,63 oranı kullanılacak. Yani ev sahipleri kiracılarına yüzde 15,63 oranında zam yapma hakkı elde edecekler. Kira sözleşmesi üzerinde yıllık kira artışı zam oranı belirlenmediyse ev sahipleri Kasım ayında kira sözleşmeleri dolan kiracılarına Aralık ayı kira zam oranı olarak en fazla yüzde 15,63 oranında zam yapacaklar.Aralık 2018 Kira Artış Oranı ve Kira Zammı Hesaplama - Resim 1Kira Artış Oranı ÜFE Üzerinden Hesaplanırsa Kiraya Yüzde Kaç Zam Yapılacak?Aralık ayı kira zam oranı ÜFE üzerinden hesaplanırsa 12 aylık ÜFE ortalaması olan yüzde 25,52 oranı kullanılacak. Yani ev sahipleri kiracılarına yüzde 25,52 oranında zam yapma hakkı elde edecekler.Aralık 2018 Kira Artış Oranı ve Kira Zammı Hesaplama - Resim 3Kira Artış Oranı KarşılaştırmaKira artışı ÜFE üzerinden hesaplanırsa yüzde 15,62 ve TÜFE üzerinden hesaplanırsa yüzde 25,52 oranında kira zammı yapılacak. Kirası bin lira olan bir kiracı için TÜFE üzerinden 152,60 lira ve ÜFE üzerinden 255,20 liralık zam yapılacak. İki oran arasında aylık 99 lira ve toplam da 1.188 lira fark oluştu. Yani kirasına TÜFE üzerinden zam yapılan kiracıların 1 aylık kiraları ceplerinde kaldı.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"