Aralık 2021 Konut Kredisi Yapılandırma Faizleri! Kamu ve Özel Bankaların Yılsonu Oranları

2021 yılı içerisinde yada daha önceki dönemde konut kredisi kullanarak ev alan vatandaşlar yapılandırma faiz oranlarını araştırıyorlar. Peki yapılandırma faiz oranları yılsonunda yüzde kaç?

Finans 06.12.2021 - 10:46 06.12.2021 - 10:46 Mustafa Karagöz

Yüksek faizle kullanılan konut kredisi faiz oranları bankalar tarafından yapılandırılabilir. Konut kredisi yapılandırmalarında önemli olan nokta ise güncel faiz oranları ve bankaların yapılandırma başvurularını kabul etmeleri. Aralık 2021 döneminde konut kredisi yapılandırma oranlarını ve hangi bankaların konut kredisi yapılandırmalarını kabul ettiğini araştırdık. 

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA ARALIK 2021

Aralık ayında konut kredisi yapılandırması yapmak isteyenler için faiz oranları çok uygun seviyede bulunmuyor. Müşteriler için konut kredisi sağlayan bankaların kredi verme iştahları çok yüksek değil. Ayrıca konut kredisi faiz oranları belli bir seviyenin üzerinde bulunuyor. Müşteriler bankaların sunduğu imkanları değerlendirerek karar verebilirler. 

Devlet Bankalarında Konut Kredisi Yapılandırma

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank müşterilerinin konut kredisi yapılandırma taleplerini güncel faiz oranları üzerinden değerlendiriyorlar. Bankalarda uygulanan en düşük faiz oranı her ne kadar yüzde 1.20 olsa da bu oran sadece sıfır konut alımlarında geçerli. Bankalar müşterilerine yüzde 1.29 faizle ikinci el konut alım kredisi sağlamaktadır. Yapılandırma talepleri de bu seviyeden değerlendirilebilir. Ancak nihai karar bankaların, bankalar yapılandırma taleplerini kabul etmeyebilirler. 

Özel Bankalarda Konut Kredisi Yapılandırma

Özel bankalarda konut kredisi yapılandırmak isteyenler için oranlar çok daha yüksek seviyede yer alıyor. Özel bankalarda en düşük oran yüzde 1.50 ile İş Bankası'nda. Bunun dışında Akbank yüzde 1.59 faizle konut kredisi veriyor. TEB yüzde 1.82, İNG Bank ise yüzde 1.69 faizle konut kredisi sağlıyor. Sonuç olarak özel bankalarda konut kredisi faiz oranları yüzde 1.50 bandının üzerinde bulunuyor. 

MALİYET HESABI ÇOK ÖNEMLİ

Konut kredisi kullanacaklar için maliyet hesabı çok önemli. Bazı durumlarda ödenecek masraflar nedeniyle yapılandırma daha fazla maliyet anlamına gelebilir. Müşterilerin bu durumlara karşı dikkatli olmaları gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@