Aralık 2021'de 1.29 Faizle Konut Kredisi Çekilirse 2022'de 0.99 Faizle Yeniden Yapılandırılır Mı?

Konut kredisi ile ev almak isteyenler için en önemli sorun yüksek faiz olurken sürekli artan fiyatlar da ev alacakları endişelendiriyor. Ev almak isteyenler ise yapılandırmayı araştırıyorlar.

Finans 13.12.2021 - 15:32 13.12.2021 - 15:32 Mustafa Karagöz

Emlak sektörü hiç olmadığı kadar hareketli bir süreç içerisinde bulunuyor. Dolar kuru nedeniyle yükselen fiyatlar birde yüksek konut kredisi etkisinde bulunuyor. Ev alma planı olanlar ise sürekli bu isteklerini ertelemek zorunda kalıyorlar. Maliyetlerin yükselmesinden korkanlar ise yüksek faizle konut kredisi kullanıp düşük faizle yapılandırma hesabı içindeler. 

YÜKSEK FAİZLE KONUT KREDİSİ KULLANIP DÜŞÜK FAİZLE YAPILANDIRMA

Yüksek faizle konut kredisi kullanmak isteyenler için düşük faizle yapılandırma yapmak mümkün. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bankaların kredi verme iştahlarının artması ve faiz oranlarının düşmesi. 

Vatandaşlar için aralık ayında en düşük faiz oranı yüzde  1.20 seviyesinde. Bu oran sıfır konut alımlarında geçerli. İkinci el ev alacaklar için ise faiz oranı yüzde 1.29 bandında yer alıyor. 

Müşteriler aralık ayında yüzde 1.29 faiz oranıyla konut kredisi kullanarak ev almayı daha sonra konut kredisi faizlerinin geleceğini tahmin etmeye çalışıyorlar. Merkez Bankası'nın düşük faiz politikası konut kredisi çekecekler için umut oluyor. Ancak bankaların politika faiz oranlarının düşmesine rağmen konut kredisinde indirime gitmemesi endişelerin artmasına neden oluyor. 

HANGİ BANKALAR KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMASI YAPAR?

Bankaların konut kredisi faiz oranlarının düşmesi durumunda yapılandırma olanakları artar. 2020 yılında İş Bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.87 bandına kadar düşürmüştü.Bu oranla konut kredisi yapılandırma olanağı da sunan banka büyük fırsat sağlamıştı. Konut kredisi ile ev almak isteyenler için diğer olanaklar ise 0.99 faizle devlet bankalarının imkanları olmuştu. O dönem bazı özel bankalarda 0.99 faizle kredi yapılandırma yapmışlardı. 

YENİDEN YAPILANDIRMA MÜMKÜN MÜ?

Yeniden yapılandırma olması için öncelikle politika faiz oranlarının düşmesi beklenmeli. 0.87, 0.99 gibi oranların sunulduğu dönemde politika faiz oranları yüzde 8.50 seviyesindeydi aralık ppk öncesi ise faiz oranları yüzde 15.00 seviyesinde. Konut kredisi yapılandırması için bir diğer etmen ise bankaların kredi verme isteklerinin yüksek olması. 

O dönem çok sayıda banka tarafından özel faiz oranları ile kredi sağlanmıştı. Aralık ayı itibariyle ise politika faizleri düşmesine rağmen kredi faiz oranlarını yukarı taşıdılar. Tüm kredilerde faiz oranları kamu bankaları hariç diğer bankalarda yükselmiş durumda. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@