Arayan Çok, Satan Yok! Kiralık ve Satılık Fabrika Binası Yoka Düştü

Fabrika kiraları rekor seviyelere ulaşırken kira gelirinden memnun olan fabrika sahiplerinin satışa yanaşmaması ile satılık fabrika krizi yaşanmaya başlandı. Boş fabrika sayısı azaldı.

Emlak Haberleri 11.01.2022 - 11:30 11.01.2022 - 11:51 Gülcan Özer

Türkiye'nin gözbebeği İstanbul'da satılık fabrika fiyatları ve fabrika kiraları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken boş fabrika bulmak zorlaştı. İhracat rakamlarında yaşanan yükseliş ile beraber İstanbul başta olmak üzere sanayi bölgelerinde fabrikaların büyük bir hızla dolduğu belirtilirken yabancıların da Türkiye'de üretim yapmak için fabrika arayışının bu talepte etkili olduğu belirtiliyor. 

Satılık ve kiralık fabrika taleplerinin yanı sıra depo taleplerinin de arttığı belirtilirken rakamı doğru olarak belirlenen fabrikaların afiş dahi asılmadan satıldığı ya da kiralandığı belirtilirken fiyatlarda da geçen seneye göre yüzde 100 oranında artış yaşandığı belirtiliyor. Yükselen kiralar nedeni ile fabrika sahiplerinin satışa yanaşmadığı, satılık fabrika sayısının da azaldığı açıklandı.

SATILIK FABRİKA FİYATLARI DOLARA ENDEKSLİ OLARAK BELİRLENİYOR! 

Satılık fabrika sayısının son derece düşük olduğunu belirten bölge emlakçıları satışa çıkarılan fabrikalar için mal sahiplerinin dolar bazlı fiyat belirlediklerini belirterek satılık fabrika fiyatlarının metrekarelerinin 70 liraya kadar ulaştığını dile getirdiler. 

Yaşanan yükselişi değerlendiren Fatih İnanç hem satılık hem de kiralık fabrikalara son derece yoğun bir talep yaşandığını ve bu yoğun talebi ihracat artışına bağladıklarını belirterek "İhracatçının durumu gayet iyi şu anda. Daha önce bir müşteri geldiğinde 6-7 yer gösterirken, şimdi bir fabrika boşa çıkıyor, bütün emlakçılar hücum ediyor. Eskisi gibi kimse fabrikasına satılık-kiralık afişi asmıyor. Çünkü fabrikalar geldiği gibi gidiyor. Bizim bölgede 20-25 TL olan metrekare kiralık fiyatları bugün 40-50 TL’ye çıktı" dedi. 

Şu anda özelliklede tekstil, plastik, geri dönüşüm, mobilya gibi sektörlerde fabrika arayışı olduğu belirtilirken Yeni fabrikaların metrekare satış fiyatı için ise bin dolar rakamının telaffuz edildiği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@