Arazi Sahipleri İçin Emlak Vergisi Muafiyeti Talebi!

Tarım arazilerine emlak vergisi muafiyeti konusunda yeni bir talep daha gündeme geldi. Arazi sahipleri emlak vergisi öder mi, tarım arazisi emlak vergisi kaldırılacak mı, muafiyet hakkı var mı, emlak vergisinde muafiyet süresi ne kadar?

Arazi Sahipleri İçin Emlak Vergisi Muafiyeti Talebi!

Tarım arazisi olan kişiler tarafından ödenen emlak vergisi konusunda yeni bir muafiyet talebi geldi. Bilindiği üzere 2012 senesinde yapılan yasal bir düzenleme ile tarım arazisi olan çiftçilerin ilk 5 senelik süre boyunca emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanmalarına olanak sağlanarak 2017 senesinden bu yana emlak vergisi alınmaya başlanmıştı.

ÇİFTÇİ GEÇİNMEKTE ZORLANIYOR, EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ SAĞLANMALI!

Konu hakkında açıklama yapan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan çiftçilerin zaten ürettikleri her ürünün vergisini ödediklerini belirterek belediyeler tarafından tarım arazisi olarak kullanılan ya da üretimde bulunan çiftçilere sunulan bir hizmet olmadığını söyledi.

Arazi üzerinde bulunan bir emlak bulunması takdirde bu emlak üzerinden vergi alınması gerektiğine katıldıklarını belirten Doğan "Fakat köylerde imara açılan ama hala üzerinde üretim yapılan, yolun ve inşaatın olmadığı alanlardan bu verginin alınması çiftçilerimiz üzerinde ayrıca bir yük oluşturmaktadır. Cefakâr çiftçilerimiz birçok sıkıntı ile uğraşmakta ve her geçen gün artan borç yüküyle mücadele etmektedir" diyerek emlak vergisi muafiyeti talebinde bulundu.

Oluşan bu ekstra maliyetler neden ile üretimden vazgeçmek zorunda kalan çiftçilerin yüksek emlak vergisi borçları nedeni ile arazilerini bile satamadıklarını belirten Doğan konuya dikkat çekti. Türkiye'de pek çok sektör olmadan da yaşanabileceğini ama tarım sektörü olmadan yaşanamayacağını belirten Doğan Tarım ve Ormancılık Bakanlığı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konu hakkında yasal düzenleme beklediklerini dile getirdi.