Arazisinde Elektrik Direği Veya Yüksek Gerilim Hattı Kurulanlara Tazminat Ödenir Mi?

Türkiye'de elektrik dağıtım şirketlerinin elektrik dağıtımı yapabilmeleri için yüksek gerilim hattı veya elektrik direği şebekesinin kurulması gerekiyor. Peki bu hatlar veya şebeke vatandaşın arazisine kurulursa ne olur? Vatandaşlara para ödenir mi?

Emlak Haberleri 14.07.2021 - 05:07 14.07.2021 - 05:07 Emlak 365

Türkiye'de elektrik hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yayılabilmesi için bazı teknik alt yapıların kurulması gerekiyor. Bu da alt yapı şebekelerinin genişletilmesini zaruri hale getiriyor. Ancak bu şebekeler yalnızca kamu arazileri üzerinden genişletilemiyor. 

Genellikle elektrik dağıtım şirketleri elektrik enerjisinin iletilebilmesi için yüksek gerilim hattı ve elektrik direği şebeki kurarak arazilere yerleştiriyorlar. Ancak bazen vatandaşların arazilerine yerleştirilen bu yapılar sorun oluşturabiliyor. 

ELEKTRİK ŞEBEKESİ İÇİN KAMULAŞTIRMA ÜCRETİ ÖDENİR Mİ?

Genellikle şebeke bağlantısının kurulması için vatandaşların arazilerin elektrik direği veya yüksek gerilim hattı kuruluyor. Bu da ilgili arazilerde bir hak kaybını ortaya çıkarmaktadır. Bunun için de vatandaşlara kamulaştırma ödemesi yapılabilmektedir.

Bu şebeke yapılarının kurulabilmesi için arazi sahibi vatandaşlara belirli miktarlarda ödeme yapılmaktadır. Ancak bir vatandaş bir arazi satın almışsa ve arazi içerisinde bu tür şebeke yapıları varsa, geçmişte de kamulaştırma bedeli alınmamışsa vatandaşlar hak ettikleri kamulaştırma bedellerini alabilirler. 

Bu durumda bulunan arazilerin sahipleri kamulaştırma bedelini alma imkanları bulunuyor. Ancak bunun için yasal süreç başlatılması gerekir. Dava açıkdıktan ve karara bağlandıktan sonra ilgili ödemeler arazi sahiplerine yapılır. 

ELEKTRİK DİREĞİ VE YÜKSEK GERİLİM HATTI TAZMİNATI KAÇ TL?

Elektrik dağıtım şirketi arazisine yüksek gerilim hattı ve elektrik direği kuran vatandaşlar ne şekilde tazminat alabileceklerini merak ediyorlar. Bu tazminat tutarı kullanılan alandan başlamak üzere o arazinin değeri, ne kadarının kullanıldığı, kullanılan alanın arzinin diğer alanına etkisinin ne olduğu, o arazinin rayiç bedeli gibi kriterlerle belirlenmektedir. 

Elektrik yatırımları için akamulaştırma kararları bir süredir acele kamulaştırma kararları Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayınlanıyor. Bu imza ile ilgili kurumlar yetkilendirilerek acele kamulaştırma kararı veriliyor. 

Alınan acele kamulaştırma kararı yetkilendirilen kurumlar tarafından uygulamaya sokuluyor. Vatandaşlara bu kapsamda acele kamulaştırma bedeli de ödeniyor. Ancak bu tazminat konusu genellikle geçmiş yıllarda yapılan işlemlerde gündeme gelebiliyor. 

Arazileri üzerinde benzer sorunlar yaşayan vatandaşların hak kayıplarının telafileri için hukuki süreç başlatılması gerekiyor. Bu konuda alanında uzman kişilerden yardım alan vatandaşlar beklemedikleri kadar güzel sonuçlar elde edebiliyorlar.                                                                

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@