Arife günü ve bayramda çalışanlar ne kadar ücret alır, fazla mesai ödenir mi?

Bayramda çalışmaya devam edecek olan kişiler, arife günü ve bayramda çalışanların ne kadar ücret aldığı konusunda araştırma yapıyor. İşte konu hakkında bilinmesi gerekenler.

Finans 25.04.2022 - 11:18 25.04.2022 - 11:18 Büşra Uluşen

Ramazan bayramı ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günleri resmi tatil olarak kabul ediliyor. 1 Mayıs bu yıl Pazar gününe, Ramazan bayramı ise 2-3-4 Mayıs günlerine denk geliyor. Resmi tatil olan bu günlerde işvereni tarafından çalıştırılan kişilerin bilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. 

Arife günü çalışanlara fazla mesai ücreti ödenir mi?

1 Mayıs günü hem Emek ve Dayanışma günü hem de bu yıl arife gününe denk geliyor. 1 Mayıs Pazar günü çalışılmaya devam edilen bir işyerinde işçilere ek mesai ücreti ödenir mi ya da işçi o gün çalışmak zorunda mı gibi sorular kafa karışıklığı yaratıyor. Bu konuda, çalışanın hafta tatilinden sonraki günlerdeki çalışmasının 45 saatin üzerine çıkıp çıkmadığı önem arz ediyor. Arife gününden önceki günlerde çalışan 45 saatin üzerinde çalışmış ise, işçiye arife gününde çalışacağı saatler için fazla mesai ücreti ödenir. Fakat bu durum, arife gününde çalışan herkese fazla mesai ödeneceği anlamına gelmemektedir. 

İş Kanunu'na göre arife günü genel tatildir ve genel tatil günlerindeki ücret belirlenen kriterlere göre işçiye ödenmektedir. Bayram tatili, arife günü saat 13.00 itibariyle başladığı için işçinin saat 13.00'dan sonra çalıştırılmaması gerekir. İşçi eğer bu saatten sonra çalışıyorsa ve bu saat haftalık 45 saatlik çalışma süresini aşıyorsa, işçiye yarım günlük ilave ücret ödemesi yapılması gerekmektedir. 

Arife günü ve bayramda çalışanlar ne kadar ücret alır?

İşçi, eğer tüm bayram boyunca hiç çalışmıyorsa normal maaş ödemesini almaya devam eder. Ancak bayram günlerinde çalışıyor ise çalıştığı her bir gün için 2 ünlük fazla mesai ücreti alması gerekmektedir. Ayrıca hafta tatili ve bayram günü çakışıyorsa ve işçi çalıştırılırsa bu durumda ödemenin tutarı 2,5 günlüğe çıkacaktır. 

İşçiler genel tatil günlerinde fazladan bir saat dahi çalışsalar, tam günlük ücret almaya hak kazanırlar. İşçilerin fazla mesai ücretleri konusunda dikkatli olmaları ve işverenleri tarafından bayramda çalıştırılırlarsa fazla mesai ücretini talep etmeleri gerekmektedir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@