Arsa Maliyetleri Düşürülecek, Konut Fiyatları Yüzde 60 Ucuzlayacak!

İnşaat sektörü çıkış için yeni çözüm önerileri aramaya devam ederken Emlak Katılım Bankası ve konut kredisi faiz indirimi beklentileri arttı.

EMLAK HABERLERİ 12.07.2019 - 12:20 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

İnşaat sektörü çıkış için yeni çözüm önerileri aramaya devam ederken Emlak Katılım Bankası ve konut kredisi faiz indirimi beklentileri arttı.

İnşaat sektöründe 50. yılını kutlayan MESA’nın yönetim Kurulu başkanı Erhan Boysanoğlu Cumhuriyet Gazatesi'ne özel bir röportaj verdi. Yükselen Arsa Maliyetleri ve Kredi Faizleri İnşaat Sektörünü Zora Soktu! İnşaat sektörünün şu anda çok zorlu bir dönemden geçtiğini belirten Boysanoğlu “Sektörümüzün ana sorunu sağlıklı istatistiki bilginin bulunmaması. Nüfus artışı sebebiyle yaklaşık her yıl 600 bin konut ihtiyacı doğuyor. Burada önemli olan ihtiyacı doğru tespit edip, doğru yerlerde diğer segmentlere yönelik de konut üretmek” diyerek doğru konut projelerinin üretimine dikkat çekti. Yükselen arsa maliyetleri nedeni ile ucuz konut üretmekte zorlandıklarını belirten Boysanoğlu gerek arsa bedellerinin aşağıya çekilmesi gerekse de konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ile konut sektörünün eski özlenen günlerine geri döneceğini söyledi. Arsa maliyetlerinin düşürülmesi ile beraber konut fiyatlarında ucuzlama sağlanacağını belirten Boysanoğlu düşen konut kredisi faiz oranları ile de beklemede olan talebin yeniden alıma yönlenmesi ile sektörde hareketliliğin yakalanacağını dile getirdi. Konut Sektörü 2020 Yılında Yeniden CanlanırMESA’nın yönetim Kurulu başkanı Erhan Boysanoğlu "Doğru adımlar atılırsa, 2020 yılının ortasından itibaren sektör eski canlılığını yakalar” diyerek konut satışlarının önlemler alınarak arttırabileceğine vurgu yaptı. Yüksek arsa maliyetlerine değinen Boysanoğlu , “Arsa maliyetleri yüzde 45-50’lerde, hatta bazı noktalarda yüzde 70’lere kadar çıkıyor. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan rakamlar ile karşı karşıya kalıyoruz. Oysa Avrupa’da arsa payı yüzde 25’i geçmez. Sosyal konutta yüzdelerin 10-15’i geçmemesi gerekir aksi takdirde ihtiyaç sahibi konut alamaz. Biz de bu noktada arsa bedeli yüksek olduğu için konut ihtiyacı olan kesime yönelik proje üretemiyoruz" diyerek dert yandı. Konu hakkında daha önce açıklama yapan Emlak Katılım Bankası Deniz Aksu "Arsa geliştirmek için yeni bir model araştırıyoruz. Milli Emlak'la talepleri önceden toplayabilecek bir model oluşturulabilir. Şu anda arz yapılıyor, talep sonra toplanıyor. İnşaat, vatandaşın ne istediğine göre şekillenmiyor.Önce talebi oluşturup sonra arza döndürecek sistemi yaparsak o zaman pazarlama maliyeti de yüzde 15 düşer. Şu anda arsa maliyetin içinde yüzde 60'lara gelmiş vaziyette. Bazı bölgelerde yüzde 86'larda... Yapılması gereken arsa oranını yüzde 30'da tutmak. O zaman erişilebilir konutlara ulaşabiliriz.Yapılacak birkaç modellemeyle, arsa maliyetinde yüzde 30, pazarlamada yüzde 15, tedarikçi sistemiyle de yüzde 20 tasarruf sağlanırsa, vatandaş konutunu yüzde 60 ucuz alabilir" diyerek arsa maliyetlerini düşüreceklerini ve konut fiyatlarını ucuzlatacaklarını söylemişti.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@