Arsa Tapulu Evlere İmar Affı İle Tapu Verilecek Mi?

İmar barışı son başvuru tarihi yaklaşırken hala yaşanan bilgi kirliliği nedeni ile pek çok kişi ne yazık ki başvuruda bulunma konusunda kararsızlık yaşıyor.

Emlak Terimleri 14.09.2018 - 08:15 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

İmar barışı son başvuru tarihi yaklaşırken hala yaşanan bilgi kirliliği nedeni ile pek çok kişi ne yazık ki başvuruda bulunma konusunda kararsızlık yaşıyor.

Özellikle de imar affı olmadığı yönünde yapılan yanlış bilgilendirmeler vatandaşı başvuru yapmaktan alıkoyuyor. Evet, çıkarılan yasa imar affı değil imar barışı ancak başvuruda bulunan kişiler pek çok haktan yararlanma, kaçak yapı para cezası ya da kaçak yapı yıkım cezası gibi pek çok ciddi kanuni yaptırımdan korunuyor. İmar Barışının Faydaları Nelerdir?Yine imar barışı kredi alınmasının da önünü açıyor ve imar barışı ile tapu alınması ya da iskan belgesi alınmasının da önü açılmış oluyor. İmar barışı ile imar affı arasındaki tek fark ise taşınmazın yıkılması durumunda artı bir hak sağlamaması oluyor. Yani 4 katlı bir binada kaçak olan 4. kat için imar barışı hakkından yararlanılarak yapı kayıt belgesi alındıysa ve bu bina kentsel dönüşüme girerse bu durumda bina 4 katlı olarak değil 3 katlı olarak imar barışına alınıyor. Ancak imar barışından yararlanmak için yapı kayıt belgesi alan kişinin bina yıkılana kadar kaçak olarak çıktığı bu kat için bir para cezası ya da yıkım cezası ile karşı karşıya kalması söz konusu olmadığı gibi kat sahibinin denetimden korkması gibi bir durum kalmıyor. Arsa Tapulu Evlere İmar Affı Var Mı?Evet, arsa tapulu evlerde imar barışı kapsamında yer alıyor. Yani arsa tapulu evlere imar affı hakkı verilecek. Sonraki adımlarda taşınmaz sahipleri gereken işlemleri tamamlamaları durumunda iskan belgesi alacak ve satış yaparken uğradıkları maddi zararı bu şekilde karşılayacak. Arsa tapusu olan kişiler gerekli işlemleri tamamladıktan sonra tapularını kat mülkiyeti tapusu olarak geri alacak. Konu hakkında detaylı bilgiyi Alo 181 hattını arayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı danışma hattından da alabilirsiniz...Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@