Arsa Yatırımı İçin Bu İlleri Seçenler Küçük Bir Servet Sahibi Oldu! Yatırımcısına En Çok Kazandıran İller Hangileri

Pandemi döneminde arsa fiyatları rekor hızla yükselirken arsa yatırımı yapanlar adeta servet kazandı. Arsa yatırımı en çok kazandıran iller hangileri, arsa yatırımı yapılacak yerler, bölgeler?

Emlak Haberleri 01.11.2021 - 12:16 01.11.2021 - 14:06 Gülcan Özer

Arsa yatırımcısı pandemi döneminin en çok kazananları arasına girdi. Koronavirüs salgını nedeni ile insanların konut ve yaşam tercihleri büyük bir hızla değişirken konuta yatırım yapmak isteyen kişilerin şehirden uzak müstakil ev arayışları arsa yatırımcısının yüzünü güldürdü. 

Özellikle de sahile yakın, yazlık bölgelerde yer alan arsaların fiyatları rekor artış yaşarken konut fiyatları kadar arsa fiyatları da zamlandı. TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından açıklanan son verilere göre arsa yatırımı en çok kazandıran bölgeler ve yerler belirlenmiş oldu. 

ARSA YATIRIMI YAPILACAK YERLER BÖLGELER HANGİLERİ?

Açıklanan raporu değerlendiren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Sertan Ünal, "Bölge bölge incelendiğinde, en fazla artışın yazlık kullanımına da yönelik olması nedeniyle kıyı bölgelerinde olduğu görülüyor" diyerek kıyı bölgelerinde bulunan arsaların fiyatlarında daha fazla değer artışı yaşandığı gözler önüne serdi. 

Arsa fiyatlarının en çok arttığı il ve ilçe İzmir Seferihisar olarak öne çıkarken 2019 ile 2021 yılları arasında Seferihisar arsa fiyatları için yüzde 178 oranında artış yaşandığı açıklandı. 

arsa yatırımı en çok kazandıran iller 2

Yaşanan fiyat artışını değerlendiren Ünal "Bu artışı yüzde 176 ile Dikili, yüzde 170 ile Alaçatı, yüzde 147 ile Çeşme izliyor. İzmir aynı zamanda arsa fiyatının en yüksek olduğu il. Çeşme'de metrekare fiyatı 10 bin lirayı, Alaçatı'da 8 bin lirayı buluyor" diyerek en çok değer kazanan illeri ve ilçeleri sıraladı. 

İzmir'i yüzde 143 oranında arsa fiyatları değerlenen Muğla Datça ve yüzde 137 oranıdna değer artışı yaşayan Bodrum takip etti. Çanakkale arsa fiyatları ise yüzde 131 oranında değer kazandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@