Arsa Yatırımı Ne Kadar Kazandırır? 5.000 TL Olan Arsalar Otoyol Sonrası 500.000 TL'ye Çıktı

Kocaeli'nde Kuzey Marmara Otoyolu öncesinde 5.000 TL'ye satılan arsalar otoyol sonrası inanılmaz bir fiyat artışı yaşadı. Fiyatlar 5.000 TL'den 500.000 TL'ye çıktı.

Arsa Yatırımı Ne Kadar Kazandırır? 5.000 TL Olan Arsalar Otoyol Sonrası 500.000 TL'ye Çıktı

İstanbul'a çok yakın olan Kocaeli'nde yapımı tamamlanan Kuzey Marmara Otoyolu bölgeye doğrudan etki etti. Daha önce bölgede çok ucuz olan arsa fiyatları çok hızlı bir şekilde yükseldi. Arsalar sadece son bir yılda yüzde 25 oranında değer kazandı.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ FİYATLARI YORUMLADILAR

Bölgede son yıllarda yaşanan fiyat değişimlerini ise emlakçılık yapan Nuriye Köksal yorumladı. Yatırım aracı olarak arsa tavsiyesinde bulunan Köksal, Kuzey Marmara Otoyolu üzerinden fiyat değerlendirmesinde bulundu.

Bölgede ilk otoyol söylentileri çıktığında arsa satışlarının 5.000 TL'den yapıldığını ifade eden Köksal, arsaların dönüm fiyatlarının zamanla yükseldiğini belirtti. Arsa fiyatlarının kademeli olarak arttığını ve 500.00 TL sınırına ulaştığını ifade edilirken Emlakçı Nuriye Köksal "söylentiler artınca bu 5 binlik, 20 binlik arsalarımız 100 bin TL, 200 bin TL olarak değişmeye başladı. Kuzey Marmara Otoyolunun yapılması ile birlikte de arsaların dönümü 500 bin TL, 600 bin TL civarında fiyatlar yükselmeye başladı. Fiyatlarının artış göstermesinin sebebi İstanbul'a çok yakın olmasıdır." açıklamasında bulundu.

Pandemi sürecinde de insanların arsa ve arazilere yöneldiğini fiyatların bu nedenlerden dolayı da yükseldiği ifade edildi. İnsanların arsalara, tarlalara bir konteynır koyarak haftasonlarında, tatillerde oraya giderim diye düşündüklerini söyledi.

ARSA DEĞER KAYBETMEZ

Bölgede son dönemlerde arsa yatırımlarının arttığını ifade eden Köksal konuşmasında ayrıca arsa fiyatlarının geleceği hakkında konuştu.

Sektör temsilcisi arsaların asla değer kaybetmeyeceğini söylerek "Arsa asla değer kaybetmez, hep üzerine koya koya gider. Ev de üzerine kar payı koyar ama ev üzerine bir koyarsa arsa üzerine 5 koyar. Çünkü önce tarla olarak alırsınız, sonra arsaya çevirirsiniz sonra imar geçer ve daha çok değerlenir." dedi. Arsaların her zaman değerlendiğinin altını bir kez daha çizen Köksa sadece pandemi sonrası süreçte fiyatların yüzde 25 oranında arttığını söyledi.

ARSA YATIRIMI NE KADAR KAZANDIRIR?

Arsa yatırımlarına ilgi sürekli artarken sektör temsilcileri fiyatların kademeli olarak yükseldiğini söylüyorlar. Pandemi sürecinde artan ilginin fiyatları tetiklediği ifade edilirken son iki fiyatların çok ciddi oranlarda yükseldiği ifade edildi. Özellikle Ankara, İzmir, Bursa gibi kentlerde fiyatlar yüzde 100'e yaklaşan oranlarda arttı.

SONRAKİ HABER