Arsa Yatırımı Yaparken Neye Dikkat Edilmeli, Konut İmarlı Mı Ticari İmarlı Mı Arsa Alınmalı?

Arsa yatırımı yaparken çok kazanç elde etmek isteyenler son dönemlerde ne şekilde yatırım yapmaları gerektiğini araştırıyorlar. Hangi arsa yatırımı daha çok kazandırır? Konut imarlı arsa mı yoksa ticari imarlı arsa mı alınmalı?

EMLAK HABERLERİ 09.07.2021 - 00:52 09.07.2021 - 00:52 Emlak 365

Gayrimenkul sektörü her zaman yüksek kazanç getiren yatırımlardan birisi olmuştur. Ancak gayrimenkul yatırımlarında doğru zamanda doğru yerde hareket etmek gerekir. Yanlış bir zamanda yanlış bir gayrimenkul yatırımı ciddi zararlarla karşılaşılmasına neden olabilir. 

Pandemi sürecinde gayrimenkul sektöründe arsa yatırımları hız kazandı. Dolayısı ile arsa fiyatları da normalin üzerinde yükseldi. Bu yönde bir yöneliş meydana gelince insanlar arsa yatırımlarının inceliklerini merak ediyorlar. 

NEREDE ARSA YATIRIMI YAPILMALI?

Arsa yatırımı yapmak isteyenler nerede arsa yatırımı yapmanın doğru olacağını merak ediyorlar. Arsa yatırımı yapılacak yerin bazı özelliklerinin olması yüksek kazancın kapısını aralayabilir. Öncelikle göç alan bölgelere yatırım yapmak dikkat edilmesi bir detaydır. 

Ayrıca imara açılan ve kentsel gelişim alanlarında bulunan arsalar da değer kazanımı açısından yüksek potansiyellidirler. Bu niteliklere sahip bölgelerden arsa satın almak ile insanlar kazançlarını yükseltebilirler.

Arsa yatırımı yapılırken yatırım yapılacak olan bölgenin yeni açılacak yollara, ulaşım imkanlarına, yapılacak ticari projelere, alışveriş merkezlerine, yapılacak konut projelerine, semt merkezlerine yakınlığına dikkat edilmelidir. 

KONUT İMARLI MI TİCARİ İMARLI MI ARSA ALINMALI?

Türkiye'de genellikle konut imarlı arsalar yatırım açısında daha çok tercih edilmektedir. İnsanlar konut imarı olan bir arsayı ileride ev yaptırılır ve kazanç sağlanır diyerek satın almaktadırlar. Ancak bu her zaman geçerli olan bir durum değildir. 

Yeni konut projelerinin yapıldığı bölgelerde ticari imarlı arsaların çok yüksek bir kazanç potansiyeli bulunmaktadır. Yeni yerleşim yerlerinin ihtiyacı ticari alanlardır. Dolayısı ile konut enflasyonunun olduğu bir yerde ev yaptırmayı beklemek uzun yıllar alabilir. Ancak aynı bölgede ticari imarlı bir arsa 3-5 yıllık bir süreç içerisinde değerini bulabilir. 

Konut imarlı ve ticari imarlı arsaların kazanç getiri potansiyellerine ilişkin örnek verilecek olursa bundan 5-6 yıl kadar önce yeni yerleşime başlanan bir bölgede ticari imarlı bir arsa sahibi olanlar bugün kalabalıklaşan nüfus ile büyük bir kazanç elde etme ihtimalini yakalayabiliyorlar. Nüfus yoğunluğunun olduğu bölgelerde ticari imarlı arsalar çok daha yüksek bedellerle satılabiliyor veya ticari alanlar inşa edilerek büyük kazançlar elde edilebiliyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@