Arsası, Arazisi Olanlar Dikkat! 2022 Yılında Emlak Vergisi Zammı İle 5 Kat Artış Yaşanabilir

Emlak vergisi yeniden değerleme oranı 2022 için geri sayım başladı. Emlak vergisi takdir komisyonu kararları ile belirlenen vergi tutarı için ne yazık ki 2022 senesinde gerekli önlemler alınmadığı takdirde ödenen rakamların 5 kata kadar artabileceği uyarısı geldi. Emlak vergisi zam oranı 2022 ne zaman açıklanacak, emlak vergisine zam geldi mi, arsa emlak vergisi oranı ne kadar artacak?

EMLAK HABERLERİ 03.07.2021 - 08:08 03.07.2021 - 08:08 Emlak 365

Emlak vergisi ödeyen milyonlarca kişiyi ilgilendiren son derece önemli bir konu tekrar gündeme taşındı. Ülkemizde konut, arsa, işyeri, dükkan, tarla, yazlık gibi taşınmazı olan herkes düzenli olarak emlak vergisi ödemekle yükümlü tutulmaktadır. Servet vergileri arasında yer alan emlak vergisi ile kişi sahip olduğu taşınmazın bedeli üzerinden hesaplanan tutarda vergi ödemekle yükümlü tutulmaktadır. 

Ödemesi zorunlu olan bu vergi türünde her sene rakamlar değiştirilmekte, emlak vergisi zammı hesaplanırken yeniden değerleme oranı ile 4 yılda bir takdir komisyonları tarafından belirlenen rakamlar dikkate alınmaktadır. 

EMLAK VERGİSİ 2022 İÇİN ZAM UYARISI GELDİ! EMLAK VERGİSİ DEĞERİ TAKDİR KOMİSYONU KARARLARI İLE 5 KAT ARTABİLİR

Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen bugünkü köşesini Emlak Vergisi rakamlarına ayırdı. Türkiye'de nüfusun nerede ise tamamını yakından ilgilendiren emlak vergisine dikkat çeken Türkmen yeniden değerleme oranı belirlenirken pandeminin dikkate alınmamasını eleştirirken "vergi değerlerinin 2021'e kadar her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılarak ulaşılan değerin %25 fazlası ile sınırlandırılmasına ilişkin yasal düzenleme yapılmalı" diyerek yoksa fahiş artışların yaşanabileceği uyarısında bulundu. 

Yeni takdir komisyonu kararları sonrasında milyonlarca kişiyi etkileyecek olan Emlak Vergisi rakamlarının 3-5 kat artış yaşanabileceği uyarısında bulunan Türkmen söz konusu rakamlara acilen önlem alınması gerektiğini söyledi. Takdir komisyonlarının toplanarak 2022 - 2023 -2024 ve 2025 yıllarını kapsayan emlak vergisi matrah tespiti için kullanılacak olan asgari ölçüde birim değer tespiti işlemlerinin tamamladıklarını belirten Türkmen söz konusu rakamların 2023 senesinden itibaren bu rakamların bir de yeniden değerleme oranının yarısı kadar arttıralacağını hatırlattı. 

EMLAK VERGİSİ TAKDİR KOMİSYONU KARARLARI ASKIYA ÇIKTI! 

Önümüzdeki 4 sene boyunca emlak vergisi rakamlarını belirlerken kullanılacak olan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değer takdir işlemleri tamamlandı. Hazırlanan listeler muhtarlıklarda askıya çıktı. Bu nedenle sahibi olduğu taşınmazın kayıtlı olduğu muhtarlığı ziyaret ederek söz konusu liste üzerinden uygulanacak olan rakamı giderek öğrenebilecek. 

Bu sene ödediği rakam üzerinden çok daha yüksek tutarda fahiş bir fiyat artışı yapıldıysa vatandaşın itiraz hakkı bulunacak. Ancak itiraz edilmeyen listeler 30 günlük sürenin sonunda otomatik olarak kabul edilmiş olacak ve uygulamaya alınacak. Türkmen konu hakkında yapmış olduğu değerlendirmesinde "vergi değerlerinin 2021 yılına kadar her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılarak, ulaşılan değerin %25 fazlası ile sınırlandırılmasına ilişkin yasal düzenleme" yapılmasını talep ederken böyle bir düzenleme yapılmaması durumunda 2022 senesinde ödenen emlak vergisi rakamlarının 5 katına kadar artabileceğini dile getirdi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@