Artan Ev Kiralarına Hükümet El Atıyor! Avrupa Kira Yöntemi Nedir?

Son dönemlerde özellikle büyük şehirlerde sürekli olarak artan ve cep yakan ev kiraları için hükümet aksiyon alma kararı aldı. Yeni planlama Avrupa kira sistemi bulunuyor.

Emlak Haberleri 14.09.2021 - 21:15 14.09.2021 - 21:15 Serhat Karaman

Son dönemlerde kira fiyatları vatandaşın cebini yakmaya devam ederken, bu konuda ortaya çıkan şikayetler de günden güne artmaya başladı. Gelen şikayetlerin artmasının hemen ardından hükümet harekete geçti. Kira fiyatlarında yeni bir düzenlemenin yapılmasını zorunlu kılan bu  hareketlenme sonrasında alınacak sonuçlar merakla bekleniyor.

Hükümet tarafından alınacak önlemler ve bulunacak çözümler arasında özellikle Avrupa kira sistemi bulunuyor.  Avrupa’da gerçekleştirilen ev kiralama sisteminin yapılacak düzenlemeler sonrasında ülkemize de getirilmesi planlananlar arasında yer alıyor. Çalışmanın hayata geçmesi ile birlikte yeni bir mevzuat oluşturulacak.

AVRUPA KİRA SİSTEMİ İLE KİRA FİYATLARI DÜŞECEK!

Konut fiyatlarının sürekli olarak artması vatandaşın ev alma hayallerini yerle bir ederken artık vatandaş kiralık ev de bulamamaya başladı. Bunun üzerine eğitimin yeniden düzene girmesi ile birlikte pek çok vatandaş bu süreçte kiralık konut talebine yanıt verememeye başladı. Fırsatçıların ise bu durumu kullanmaları ile birlikte ev kiralarında ciddi bir artış meydana geldi.

avrupa-kira-sozlesmesi-1

Yapılan araştırmalar sonucunda bir yıl içerisinde tüm ülkede ortalama olarak konut fiyatlarının yüzde 55 oranında arttığı öğrenildi. Özellikle büyük şehirlerde bu oran daha yüksek rakamlara çıkıyor.

Sorunun çözümü için şimdiden hareketlenme başladı ve bu konuda bir çalışmanın hazırlanması ve ardından Cumhurbaşkanına sunulması bekleniyor.

KİRALIK EVLER ŞİRKETLER ÜZERİNDEN KİRALANACAK!

Avrupa kira sistemi üzerinde durulan çalışmanın ardından evlerin kişilere değil şirketlere ait olduğu bir sistemin benimsenmesi bekleniyor. Avrupa’da şirketler vatandaşlar ile sözleşme yapıyorlar ve kiralarını alıyorlar. Kişilere yönelik bir sistem olmadığı için kısa süreli bir evden çıkarma durumu söz konusu olmuyor.

Süreç işleme alınırsa şirketler bundan sonraki dönemlerde satılık konut projelerinin yanı sıra kiralık konut projeleri yapacaklar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@