Artan Maliyetler Nedeniyle İnşaat Şirketleri Konuttan Çıkmaya Başladılar

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Türkiye'de inşaat ve emlak sektörünün mecburi değişime gittiğini söyledi. Yüksek faiz oranları ve kurdaki artışlar nedeniyle yeni konut projeleri yerine alternatif olarak organize sanayi bölgesi inşaatına yönelmelerin başlandığını açıklayan Hamit Demir sektördeki sıkıntıları dile getirdi.

Artan Maliyetler Nedeniyle İnşaat Şirketleri Konuttan Çıkmaya Başladılar

Türkiye'de bir süredir yeteri kadar konut projesine başlanılamadığı sektör içerisinde sıklıkla dile getiriliyordu. Artan inşaat maliyetleri, yükselen faizler ve çıkan kur inşaat sektörüne büyük darbe indirdi. Sektörde meydana gelen bu gelişmeler büyük bir değişimin de fitilini ateşledi. Konut imal eden büyük şirketler artık konut üretimlerini durdurdular. Yaşanan tüm bu gelişmeleri Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir değerleendirdi.

DEMİR VE ÇİMENTO FİYATLARI YÜZDE 100 ARTTI

İnşaat maliyetlerinin artışına dikkat çeken Hamit Demir, “İnşaat maliyetlerindeki artışlar herkesçe artık biliniyor. Ancak yüzde 30'lu rakamlar esasında gerçekçi değil. Demir ve çimento fiyatları son 1 yıl içerisinde yüzde 100 zamlandı. Sektördeki iştah tamamen durdu diyebiliriz. Bu yıl alınan inşaat ruhsatları sayısında bunu net şekilde görebiliyoruz. 2014, 2015 ve 2017 yıllarına göre 10'da 1 oranında alınan ruhsat sayısı alınmış. Yüksek faiz ve kurdaki artış ister istemez inşaat maliyetlerini arttırdı. İnşaat şirketleri de doğal olarak yeni konut projesine başlarken on defa düşünmek zorunda kalıyorlar.” dedi.

ŞİRKETLER KONUTTAN ÇIKMAYA BAŞLADI

Demir İnşaat olarak konuttan çıkmaya başladıklarını söyleyen Hamit Demir, “Şirket olarak Çorlu'da ekolojik bir organize sanayi bölgesi inşa etmeye başladık. Konuttan biraz çıkma yönünde bir karar aldık. İmalat yapan ve İstanbul'da yer bulamayan kişiler için projeler yapmaya başladık. Konut artık çok sürdürülebilir olmaktan çıktı. Bu maliyetlerle hem satıcı hem de alıcı tarafından avantaj sağlayacak konut projeleri üretmek çok güç.” ifadelerini kullandı.

Konut gayrimenkul geliştiricilerin zor bir durumda olduklarını söyleyen Hamit Demir, “Konut kredisi faiz oranları sektörde çok cazip olmaktan çıktı. Bu şartlarda konut stoklarının erimesini sağlamak zor. Esasında yeni konut için arz ve talep dengesinde bir çekince var. Konut projelerine ihtiyaç var mı sorusu sorgulanmaya başlandı. Ancak maliyetler ve kredilerde bir düzelme meydana gelirse o şartlarda değerlendişrme yapmak gerekir.” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER