Artık Zamlı Ödenecek! Devlet Her Ay 1125 TL Destek Ödemesi Yapacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan destek ödemelerinden olan muhtaç aylığı artık zamlı ödenecek. Her ay 1125 TL olarak yatırılan destek ödemeleri için ise yaz dönemi başvuruları alınıyor.

Finans 26.07.2021 - 16:51 26.07.2021 - 17:17 Mustafa KARAGÖZ

2021 yılının ikinci yarısında artan destek ödemelerinden bir tanesi de muhtaç aylığı oldu. VGM tarafından sağlanan muhtaç aylığı ödemesinde kurum ihtiyaç sahibi olan ailelere 1125 TL ödüyor. Destek ödemelerinden faydalanmak için ise Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce ilan edilen şartların sağlanması gerekiyor.

VGM 2021 YILI 1125 TL DESTEK ŞARTLARINI AÇIKLADI

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce hesaplara yatırılan destek ödemeleri için kurumun talep ettiği özel şartlar var. Bu şartların bir bölümü destek ödemeleri için başvuruda bulunacak olanların durumları ile ilgili olurken bir bölümü ise ekonomik durum ile alakalı. 

VGM resmi sitesinden yayımladığı bilgilendirme açıklamasında muhtaç aylığı desteğinin kimler için sağlandığını açıkladı. İlan edilen basın açıklamasında muhtaç aylığının anne ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaç vatandaşlara sağlandığı bildirildi. Ancak bu durumda olmak VGM'den muhtaç aylığı almak için yeterli değil. Destek ödemeleri için ayrıca sağlanması gereken şartlar var. Emlak365 olarak bu şartların neler olduğunu aşağıda aktardık. 

destek ödemesi

Başvuru Şartları

Muhtaç aylığı ödemeleri için başvuruda bulunacak olanların sosyal güvencelerinin olmaması gerek. Sosyal güvencesi olanlara destek ödemesi yapılmaz, başvuruları kabul edilmez. 

İkinci başvuru şartı farklı bir kurum yada kuruluştan aylık destek maaş alanlara da VGM muhtaç aylığı ödemeleri yapılmaz. 

Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınanların da başvuruları kabul edilmez. 

Son başvuru şartı ise ödemeler için üzerine mal veya gayrimenkul olmaması. Ancak bu şart için özel bir açıklama yapıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ilgili şarta dair basın açıklamasında "Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi" bilgisini verdi.

DESTEK ÖDEMELERİ İÇİN BAŞVURU İŞLEMLERİ

Söz konusu destek ödemeleri için başvuruda bulunacak olanlar başvurularını iki evrak ile yapacaklar. Bu evrakların birincisi başvuru formu ikincisi ise engelliler için özrünü belirten sağlık kurulu raporu. Başvuru formu VGM'nin resmi sitesinden alınacak. Formda yer alan tüm alanlar eksiksiz şekilde doldurulacak ve ardından VGM İl Müdürlüklerine şahsen yada posta yoluyla başvuruları yapılacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@