Artvin Yusufeli Barajı Su Tutmaya Başladı!

Temeli 2013 yılında atılan Artvin'de yer alan Yusufeli Barajı su vermeye başladı. Güzel haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medyadan duyurdu.

Emlak Haberleri 04.01.2022 - 13:55 04.01.2022 - 13:55 Büşra Uluşen

Artvin'deki Çoruh Nehri üzerinde yer alan 410 kilometrelik uzunluğa sahip Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santralinin inşaatı tamamlandı. Yusufeli Barajı'nın temeli  26 Şubat 2013'te  dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından telekonferans ile atılmıştı.

artvin yusufeli 1

Yusufeli Barajı Su tutmaya Başladı!

Türkiye'nin en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı, 75 metre gövde yükseliğe sahip. Dünyada da 'çift eğrilikli ince kemer baraj tipi' kategorisinde 3'üncü sırada yer alan Yusufeli Barajı'nda, 558 megavat kurulu güce sahip santral bulunuyor.

artvin yusufeli 2

Türkiye'nin kendi kaynaklarından inşa edilen 1 milyon 888 bin kilovatsaat kurulu güce sahip olan ve 7 yılda kendini amorti edecek Yusufeli Barajı, su tutmaya başladı. Baraj ile 2.5 milyon kişinin elektrik itiyacı karşılanabilecek.

artvin yusufeli 3-1

Türkiye'nin En Yüksek Barajı!

Barajın inşaatında 440 metre temel kotundan başlanarak, 710 metre kotuna yükselen 275 metrelik gövde inşa edildi. Yusufeli Barajı'nın gövdesi tam 100 katlı bir gökdelen boyutunda.

artvin yusufeli 4

Artvin'den Edirne'ye 60 bin konutun inşa edilebileceği genişlikte olan Yusufeli Barajı'nın yapımında 4 milyon metreküp beton kullanıldı. Baraj inşaatında günde 3 hava hattıyla taşımalı 6 bin 500 metreküp beton döküldü. 

artvin yusufeli 5

Güzel Haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan Verdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Yusufeli Barajı'nın su tutmaya başladığını duyurdu. Erdoğa paylaşımında, ' Ülkemizin en yüksek barajı Yusufeli'in gövde dolgusunu tamamladık. Barajımız su tutmaya başladı '' ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@