Asansör Giderini Kiracı Mı Öder, Ev Sahibi Mi, Kim Sorumlu?

Binalarda asansör bakım parası, tamirat giderleri gibi rakamlar giderek yükselmeye devam ederken yaşanan bu yükseliş kiracılar ile ev sahiplerini karşı karşıya getirdi. Peki asansör giderini kim öder?

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 10:36 28.12.2021 - 10:36 Gülcan Özer

Asansör gideri olarak ödenen rakamların her geçen gün biraz daha yükselmeye devam etmesi ile beraber ev sahipleri ve kiracılar arasında tartışmalar yaşanmasına neden oluyor. Ev sahiplerinin asansörü kiracının kullanması nedeniyle kiracıya yüklemek istedikleri gider konusunda beklenen açıklama geldi. 

Konunun uzman isimlerinden Posta Gazetesi yazarlarından Tamer Heper, okurundan gelen soruyu yanıtlayarak kiracı ve ev sahiplerinin arasında yaşanan anlaşmazlıkta çözüm önerilerini sundu. Kiracı olan okurundan gelen periyodik asansör bakımı ücreti ve asansör tamirat giderlerini kimin ödeyeceği sorusuna yanıt veren Heper ortak gider vurgusu yaptı. 

ASANSÖR GİDERİNİ KİRACI MI ÖDER?

Asansör gideri konusunda açıklama yapan Tamer Heper ortak gider konusunda sık sık tartışmalar yaşandığını, ev sahiplerinin evini teslim ettikleri kiracıların tüm giderlerini üstlenmesini beklediklerini söyleyerek kiracıların ise tüm gideri ev sahibinin üstlenmesi gerektiğini sandığını söyledi. Her iki tarafından kısmen haklı olduğunu belirten Tamer Heper kanunun bu konuda hangi masrafı kimin ödeyeceğini belirlediğini belirtti. 

ORTAK GİDERLER KİME AİT, EV SAHİBİ VE KİRACI NELERİ ÖDER?

Ortak gider konusunda hatırlatmada bulunan Tamer Heper aylık aidat ve kapıcı ödemesinin kiracıya, demirbaş ödemelerinin ise ev sahibine ait olduğunu belirterek asansör onarım ve yenileme gideri paralarının bu nedenle ev sahibine ait olduğunu söyledi. Ancak kiracılar asansör aylık periyodik bakım giderlerini ödemekle yükümlüdür diyen Heper kiracının kiralama süresinde kullanıma terk edilen şeylerin giderinin kiracıya ait olacağını dile getirdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@