Asansör Masraflarını Ev Sahibi Mi Öder Kiracı Mı?

Apartmanlarda kullanılan asansörlerin masrafları konusunda ev sahibi ve kiracılar karşı karşıya gelmektedir. Peki, asansör masraflarını ev sahibi mi öder kiracı mı? İşte ayrıntılar.

Emlak Terimleri 16.03.2022 - 18:36 16.03.2022 - 18:36 Büşra Uluşen

Apartmanlarda yer alan asansörler özellikle yüksek katlı binalar için hayat kurtarıcı olmaktadır. Ancak asansör bakım ve onarım masrafları konusunda ev sahibi ile kiracılar kimi zaman karşı karşıya gelmektedir. Çok katlı binalarda arızalanan asansörler, günlük hayatın aksamasına neden olmaktadır. Bu sebeple 2016 yılında yürürlüğe giren asansör yönetmeliği ile asansörler periyodlar halinde kontrol edilmektedir.

Asansörleri güvenli bir şekilde kullanabilmek için ilk kurulum tarihinden itibaren bir yıl sonra arıza olmasa bile kontrol ve bakımı yapılmalıdır. Daha sonra ise aralıklarla asansörlerin bakım ve onarımı yaptırılmaktadır. Peki, asansör masraflarını ev sahibi mi öder yoksa kiracı mı?

ASANSÖR MASRAFLARINI EV SAHİBİ Mİ ÖDER KİRACI MI?

Apartmanlarda ortak kullanılan asansör masrafları, binanın boyanması gibi masraflar binada oturanlar tarafından karşılanmalıdır. Giriş katta oturan, asansör kullanmasına gerek olmayan ev sahibi ya da kiracılar da asansör masraflarını ödemek zorundadır. Asansör bakımı ya da arızası gibi durumlarda ödenecek olan ücret eşit bölünerek ödenmelidir. Ev sahibi burada eşit miktarda ödeme yapmalıdır. 

Buna göre asansör servis ve elektriği, merpen ve çevre temizliği gibi hizmetler kiracının sorumluluğunda olurken, asansör tamiri için ödenecek olan ücret ev sahibine ait oluyor. 

Buna göre asansörlerin aylık periyodik bakım masrafları binada oturduğu için kiracının, onarım ve yenileme gibi işlemler ise ev sahibinin sorumluluğunda olmaktadır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@