Asansör Parası, Kombi Bakımı, Boya Badana, Dış Cephe, Apartman Aidatı! Hangisini Ev Sahibi Hangisini Kiracı Öder?

Kiralık ev fiyatları cep yakmaya başlarken kiralık evlerde bakım ve aidat giderleri de tartışma konusu oldu. Peki, kiracı hangi masrafları kiradan düşebilir, ev sahibinin ödemesi gereken masraflar ne?

Emlak Haberleri 12.10.2021 - 11:46 12.10.2021 - 11:46 Gülcan Özer

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan en büyük sorunların başında kiralık ev masrafları yer alıyor. Hangi masrafın kim tarafından ödeneceği, ev kirasından düşülecek masraflar ile kiracının kendisine ait masraflar sıklıkla tartışma konusu oluyor. 

Konu hakkında bir okurundan gelen soruyu yanıtlayan Posta Gazetesi yazarı Meltem Kara Söyleyenoğlu merak edilen konuya açıklık getirdi. Asansör parası, boya badana, dış cephe ısı yalıtım, rutubet, tesisat arızası, kombi bakım parası ve aidat gideri...

KOMBİ ARIZASINI VE BAKIM PARASINI KİM ÖDER, KOMBİ ARIZASI KİRACI MI, EV SAHİBİ Mİ ÖDEMELİ, KİRADAN DÜŞÜLÜR MÜ?

Kış mevsiminin gelmesi ile beraber kombi bakım ücreti ve kombi arızası giderleri de tekrar gündeme gelmişti. Konu hakkında açıklama yapan Söyleyenoğlu "Kiralanan ev ya da işyeri sonradan ayıplı duruma gelirse (evde bir tesisat sorunu, küf, rutubet, kombi bozulması gibi) kiracı, ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir. Bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına giderebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir" diyerek bunun için sadece faturanın ibrazının gerekli olduğunu dile getirdi. 

kombi-bakım-parası

DIŞ CEPHE VE ASANSÖR GİDERİ KİME AİT, ASANSÖR PARASINI KİM ÖDER?

Son dönemde ısı yalıtımı ve dış cephe yapan bina sayısı artarken bu gideri kimin ödeyeceği de merak konusu olmuştu. Asansör ve bina dış cephe kaplaması binaların ortak kullanım alanı olarak kabul edildiği için bu tip giderleri ev sahibi ödüyor. Yani asansör bakım parası, asansör arızası ve dış cephe kaplaması masrafları ev sahibin ilgilendiriyor. Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında dış cephe boya badanası, mantolama, asansör bakım masrafları, bina tesisatında onarım, tadilat gibi giderler ev sahibine aittir. Kiracı bu giderleri ancak kiradan düşerek ödeyebilir. 

asansör-parası

APARTMAN İÇ BOYASI KİRACIYA MI AİTTİR, İÇ CEPHE BOYASINI KİM ÖDER?

Kiracı sorumluluğundaki apartman giderleri arasında en çok tartışılanlardan biride boya badana masrafıdır.

boya-badana-masrafı-kime-ait

Kira sözleşmesi boya badana maddesi içermiyorsa bu durumda kiracı boya badana yapma hakkına sahiptir ancak bunun bedelini ev sahibinden talep edemez ya da ev sahibi kiracının evi boyamasını isteyemez. Kiracı kendi ödemesi şartı ile boya badana yapabilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@