Asansörlü Binalarda Oturanlara Hayati Uyarı: El Bombası Gibi Hemen Kontrol Edin!

Türkiye'de çok katlı binaların sayıları hızla artarken yaşanan artış asansörlü binaların da sayısını da yükseltti. Artık pek çok binada asansör bulunurken Adana'da yaşanan acı olay gözleri yeniden asansörlere çevirdi. Babası ile asansöre binen 2 yaşındaki küçük çocuğun feci ölümü sonrasında asansörü olan kişilere hayati uyarı geldi. Hemen kontrol edin!

Asansörlü Binalarda Oturanlara Hayati Uyarı: El Bombası Gibi Hemen Kontrol Edin!

Adana'da yaşayan 2 yaşındaki Eren Uyuz isimli çocuğun asansörde feci şekilde hayatını kaybetmesinin ardından gözler yeniden asansörlü binalara çevrildi. Pek çok binada asansörlerin iç kapısı olmadığı belirtilirken konu hakkında açıklama Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği AYSAD Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Yıldız tarafından yapıldı.

AYSAD ÜYESİ SEDAT YILDIZ UYARDI: HEMEN KONTROL EDİN, ASANSÖR İÇ KAPISI YOKSA ACİLEN YAPTIRIN!

Asansörlü binalarda aidat toplama ve asansör bakım parası masrafları zamanla büyük bir sorun haline gelirken özellikle de alt katlarda oturan kişiler ile üst katlarda oturan ve asansörü daha sık kullanan kişilerin arasında da zaman zaman bu rakamlar nedeni ile tartışmalar yaşanabiliyor. Hatta bazı binalarda bir süre sonra asansör iptal edilerek kullanıma dahi kapatılabiliyor.


Asansörlerde yaşanan sorunlara dikkat çeken Yıldız Avrupa Birliği ile uyum sürecinde asansörlerde de yeni düzenlemelere gidildiğini belirterek "Bunun sonucunda 2001 yılında asansörlerde iç kapı zorunluluğu getirildi. 2001 yılından önce yapılan asansörlerimizde iç kapı kullanılmadı. Bu iç kapı kullanılmayan asansörlerimiz şu an için risk teşkil ediyor ve bunlara acilen iç kapı takılması gerekiyor" dedi ve 2001 senesinden önce yapılan tüm asansörlere uyarıda bulundu.

Bu tarihten önce yapılan asansörlerde iç kapı olmadığını belirten Yıldız bu asansörlerde ne yazık ki her sene pek çok kaza olduğunu ve bu kazaların bazılarında kişilerin hayatını kaybettiğini belirterek yine kazalar sonucunda uzvunu kaybeden kişilerin de sayılarının son derece fazla olduğunu belirterek her binanın mutlaka asansörünü kontrol etmesi gerektiğini, iç kapısı olmayan binaların acilen asansörlerine iç kapı taktırması gerektiğini söyledi.

Adana'da yaşanan acı kazayı da değerlendiren Yıldız bu asansörde iç kapı olmadığını, iç kapı olması halinde ise bu kazanın meydana gelmeyeceğini söyledi.

SONRAKİ HABER