ASELSAN En Değerli 10 Şirket Arasına Girdi

ASELSAN, borsadaki çalışmaları ile de dikkat çekiyor. Borsa İstanbul'da işlem gören en değerli 10 şirket arasında yer alıyor.

EKONOMİ 20.07.2017 - 11:29 15.07.2021 - 00:22 SERHATMEDYA

ASELSAN, borsadaki çalışmaları ile de dikkat çekiyor. Borsa İstanbul'da işlem gören en değerli 10 şirket arasında yer alıyor.

ASELSAN, Türkiye'nin savunma sanayisi ve yüksek teknolojideki öncü şirketlerinden birisi olarak biliniyor. Çalışma alanlarında yapmış olduğu başarıların dışında, borsada da dikkat çeken başarılar sergiliyor.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinin art arda rekorlar kırdığı dönemde ASELSAN da değerine değer kattı.

2016'da da ASELSAN hisse senedi önceki dönemlerde olduğu gibi Borsa İstanbul'da işlem gören diğer hisse senetlerinden pozitif ayrıştı. Borsa İstanbul (BİST) yıl boyunca 100 endeksi ile yatırımcılarına % 9 seviyesinde kazandırırken, ASELSAN hisse senedi yatırımcılarına % 51 oranında kazanç sağladı.

Geçen yıl şirkettin hisse senetleri en düşük 8,38 iken en yüksek 12,71 lira civarını buldu. 2016'yı borsanın en değerli 16 şirketi arasında yer alan ASELSAN, piyasa değeri geçen yılın sonunda 12 milyar 710 milyon lira olarak kaydedildi.

Aralıksız 7,5 aydır devam eden yükseliş trendi ASELSAN'ın BIST 100 endeksi ile performansını birleşince şirket hem değerine değer kattı hem de yatırımcısına kazanç sağladı.

Şirketin hisse değeri dünkü kapanışta 23,98 lirayı gördü. Yılbaşından bu güne kadar şirket hissesinin getirisi, %88,89'a denk geldi. Bu oranlarla beraber ASELSAN'ın piyasa değeri 24 milyar liraya yaklaştı.

Bu oranlarla beraber ASELSAN'ın piyasa değeri 24 milyar liraya yaklaştı. En değerli şirketler arasında olan ASELSAN 9. sırada yer aldı. ASLSAN bu sıralama ile, Türk Telekom, Sabancı Holding, BİM Mağazalar, Yapı ve Kredi Bankası, Arçelik, Türkiye Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Ford Otosan, Tofaş Otomobil Fabrikası, Anadolu Efes, Türk Hava Yolları gibi Türkiye ekonomisin önde gelen isimlerinin önüne geçti.

ASELSAN yılın ilk yarısında elindeki işlerin yanı sıra yeni işler de eklemeye devam ediyor. ASELSAN, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, BMC, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi, Nurol Makina, OTOKAR ve bir yabancı müşteriyle sözleşmeler imzaladı.

6 aylık döneminde alınan siparişlerle ciddi bir ekonomik büyüme yaşadı. Siparişlerin ekonomik boyutu, yaklaşık olarak 459 milyon lira, 323 milyon avro ve 302 milyon doları geçti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@