Asgari Prim, Gün Şartını Sağlayana 2022'de En Kısa Yoldan, En Erken Yaşta Emeklilik

2022'de yaşa takılmadan, erken emekli olmak mümkün mü? Asgari prim ve gün şartı nedir? Yaş şartsız, emeklilik dilekçesi vermek isteyen herkese, Sosyal Güvenlik mevzuatında yer alan haklar.

Finans 01.03.2022 - 10:10 01.03.2022 - 10:10 Mustafa Karagöz

Sosyal Güvenlik Kurumu'na 2022'de emeklilik dilekçesi verilmesi için bir şekilde tüm şartların sağlanması gerekiyor. Ancak sadece özel bir durumda asgari şartların sağlanması erken emeklilik hakkı sağlıyor. Çalışan kadınlar ile erkeklerin bilmeleri gereken erken emeklilik detaylarını özel şartları ile açıklıyoruz. Kadın ve erkek tüm tüm çalışanlar şartları kendine göre değerlendirebilir ve tüm koşulların sağlanması durumunda ise emeklilik dilekçesi verebilirler. 

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN TÜM ÇALIŞANLARA ASGARİ PRİM GÜN ŞARTI

SGK'nın normal emeklilik onayı için çalışanların prim gün şartı, sigortalılık gün şartı ve yaş şartını eksiksiz yerine getirmeleri gerek. Yaş haddinden emeklilik için ise çalışanların 1999, 2022 ve 2008 dönemlerine göre daha az prim ödemesiyle emekli edilmesi anlamı taşıyor. Yıpratıcı mesleklerde çalışan vatandaşlar ise çalıştıkları her yıl için ek prim hakkı kazanırlar ve daha erken emekli olabilirler. Emekli olmak için standart ve özel hakların en temel halleri bu şekilde. 

Yukarıda yer alan standart emeklilik, yaş haddinden emeklilik ve yıpratıcı meslek gruplarına emeklilik dışında ise sadece asgari şartların sağlanması durumunda hemen emeklilik yöntemi var. 

asgari şartlarla emeklilik 2022 2

1800 GÜN VE 10 YIL ŞARTIYLA YILA BAKMADAN YAŞ OLMADAN EMEKLİLİK

SGK çalışanların iş dünyasına adım attıktan sonra sağlıklarından olmaları durumunda hemen erken emeklilik hakkı sağlar. Kurum bu hakkıyla vatandaşların mağduriyetlerini engeller. Bir çalışan 1800 gün prim ödemiş, 10 yıllık sigortalılık hizmet süresi var ise sağlık kapsamında yaşa bakılmadan emekli edilebilir. 

Sağlık Kapsamında Emeklilik için

Çalışan ilk olarak SGK İl Müdürlüğü'ne giderek sağlık sorunları yaşadığını ve malulen emekli olmak istediğini bildirecek. SGK'nın yönlendirmesi ile sağlık raporu alınması sağlanacak. Sağlık raporunda heyet kararında; vatandaşın çalışma gücünde yüzde 60'lık kaybın olduğu bildirilirse emeklilik hakkı verilir. 

asgari şartlarla emeklilik 2022

Diğer Şartlara da Bir Bakın

Malulen emeklilik sisteminde ilk koşul 1800 gün prim ödenmiş olması. İkinci koşul 10 yıllık sigortalılık süresi. Üçüncü koşul ise yüzde 60'lık iş gücü kaybı. Yukarıda yer alan 3 şartın dışında ise en detay şart iş gücü kaybına neden olan hastalığın ilk SGK primi ödemesi yapılmasından sonra ortaya çıkması. Yani işe başladıktan sonra oluşan hastalıklar malulen emekli olunması sağlar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@