Asgari Ücret 3.100 TL Olsun Teklifi Yaptığı İddia Edilen TİSK'ten Son Dakika Asgari Ücret Zammı Açıklaması!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işveren temsilcilerinin 3.100 TL rakamını önerdiklerine dair iddialara tepkiler çok sert olunca TİSK zorunlu bir açıklama yapmak durumunda kaldı.

Finans 09.12.2021 - 18:25 09.12.2021 - 18:25 Engin Uzunoğlu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yönetiminde Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü toplantısını gerçekleştirdi. Yapılan üçüncü toplantının ardından ilk defa asgari ücret için rakamlar kamuoyuna yansıdı. Toplantının ardından yapılan ortak basın açıklamasında Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, "TİSK asgari ücret için 3.100 TL rakamını uygun buluyor. TÜRK-İŞ ise 3.900 TL'nin aşağısına düşemez diyor." demişti.

ASGARİ ÜCRET 3.100 TL OLSUN TEKLİFİ İDDİASI İNFİAL YARATTI

Yapılan bu açıklamanın ardından ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işverenleri temsil eden Türkiye İşveren Sendikası Konfederasyonu (DİSK) çok büyük bir tepki aldı. Vatandaşlar sosyal medyadan TİSK'i adeta topa tuttular. Oluşan bu büyük tepkiye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da destek verdi. Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Kemal Kılıçdaroğlu, "TİSK asgari ücret zammı için TÜİK rakamlarını esas alırız demiş. Evet, bunların o rakamları esas alacaklarını bildiğim için TÜİK'in kapısına gittim. Geçin bunları da işçilere doğru düzgün bir zam teklifinde bulunun." dedi.

TİSK: ASGARİ ÜCRET 3.100 TL OLSUN DİYE BİR TEKLİF YAPMADIK

Tüm bu gelişmelerin ardından TİSK akşam üzeri yazılı bir açıklama yaparak asgari ücret için 3.100 TL gibi bir rakam önermediklerini duyurdu. TİSK'in yazılı açıklamasında, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında herhangi bir rakam veya teklifte bulunulşmamıştır. Toplantıda TÜİK tarafından sağlanan parametreler ve Haccettepe Üniversitesi beslenme kalıbı referanslarına göre asgari geçim tutarlarına dair hesaplamalar yapılmıştır. Belirli bir bant tespit edilerek komisyon çalışmalarında değerlendirilebilecek bir veri ortaya konulmuştur. Bu rakamlar kesinlikle herhangi bir tarafın asgari ücret zammına ilişkin önerisi veya teklifi değildir. Dolayısıyla TİSK de kesinlikle asgari ücret 3.100 TL olsun şeklinde bir öneri yapmamıştır." ifadelerine yer verildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bugünkü toplantısının ardından TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç bir açıklamaya yaparak, "Asgari ücretli çalışanları enflasyon karşısında ezdirmeyecek ve tüm tarafların mutabık kalacağı bir rakamın tespit edilebilmesi için çalışmalar devam etmektedir. TİSk olarak çalışanlarımıza, işletmelerimize ve ülkemize fayda sağlayacak her kararın altına imza atacağımızı buradan bir defa daha ilan ediyorum." demişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@