Asgari Ücret 5.000 TL Mi Oluyor? İşverenlerden Çok Kritik Zam Açıklaması!

2022 asgari ücret zammına ilişkin büyük bir merak yaşanırken işçilerden ve işverenlerden asgari ücret zammı miktarına ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Asgari ücret kaç TL olacak? 

Finans 22.11.2021 - 18:02 22.11.2021 - 18:02 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de 2022 yılında uygulanacak olan asgari ücretin ne kadar olacağına ilişkin büyük bir merak yaşanıyor. Milyonlarca asgari ücretli çalışan aylık gelirlerini yükseltecek bir zam yapılmasını beklerken işverenler de kendilerine çok yüksek maliyetler getirilmemesini istiyorlar. Ancak hem işverenler hem de işçiler asgari ücrete ciddi oranda zam yapılması konusunda hemfikirler. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, asgari ücret zammının ne kadar olması gerektiği konusunda kapsamlı bir çalışma yapıyorlar. Bu çalışmalar kapsamında hem işveren kesiminden hem de işçi kesiminden asgari ücret zammına dair görüşler alınıyor. Ayrıca kamunun ne kadar vergi indirimi yapabileceği ve bunun devlete maliyetinin ne kadar olabileceği konusunda planlamalar gerçekleştiriliyor. Nihai karar ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda alınacak. 

İŞÇİLER ASGARİ ÜCRETİN 5.200 TL OLMASINI İSTİYORLAR

Asgari ücret zammına ilişkin işçilerin taleplerini dile getiren sendika DİSK oldu. DİSK tarafıundan yapılan açıklamada asgari ücretin 5.200 TL olması talep edildi. Ancak bu konuda diğer işçi konfederasyonlşarının net rakam talepleri henüz kamuoyuna yansımadı. Özellikle işçileri Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda temsil edecek olan TÜRK-İŞ'in asgari ücret zammı hakkında net rakam açıklaması merak ediliyor. 

İŞVERENLERDEN ASGARİ ÜCRET 5.000 TL OLSUN  ÇIKIŞI

İşverenlerin asgari ücret zammına ilişkin talepleri de kamuoyuna yansımaya devam ediyor. Bu kapsamda Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği bir açıklama yaparak asgari ücret zammına ilişkin taleplerini sıraladılar. Bu açıklamaya göre işverenler öncelikle asgari ücretten vergi alınmamasını istiyorlar. Ayrıca 2022 yılı için belirlenecek olan asgari ücretin brüt 5.000 TL olmasını talep ettiler. Vergi alınmaması ile asgari ücrette kesinti olmayacağını ve çalışanların aylık gelirlerinin 5.000 TL olacağını bildiren işverenler bunun her iki kesimi de rahatlatacağını bildirdiler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@