Asgari Ücret Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında asgari ücret ile alakalı olarak bir yönetmelik değişikliği yayımlandı. Asgari ücret zammının ne zamandan itibaren geçerli olacağı netleşti.

Asgari Ücret Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile alakalı olarak çalışmalar sürüdürlüyor. Asgari ücrete Temmuz zammı yapılması için görüşmeler devam ederken zammın miktarına dair henüz resmi bir karar alınmadı. Ancak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda alınan bazı kararlar uygulamaya sokulmaya başlandı. Bu doğrultuda alınan bir karar ile alakalı olarak Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yönetmelik değişikliği yapılarak bu değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK?

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde taraflar asgari ücrete yapılacak olan zammın Temmuz ayından itibaren geçerli olması konusunda anlaşmaya varmışlardı. Mutabık kalınan bu anlaşmanın uygulama aşamasında gereğini Çalışme ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. Bakanlık bir yönetmelik değişikliği yaparak zam kararının hemen uygulamaya sokulmasını sağladı. Bu yönetmelik değişikliği içi zam kararı alınır alınmaz uygulamaya geçmiş olacak ve asgari ücretli çalışanlar Temmuz maaşlarını zamlı olarak alacaklar.

asgari ücret kararı resmi gazete

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak son dakika gelişmeleri merak ediliyor. Bugün asgari ücret zammının belirlenerek kamuoyuna açıklanması bekleniyor. Bu konuda Asgari ücret tespit Komisyonu son bir toplantı daha yaptıktan sonra nihai kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bildirecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan da alınan bu zam kararını onayladıktan sonra kamuoyuna açıklayacak. Yani asgari ücret zammı bugün belli olacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilecek.

Asgari ücret zammı için işçiler 6.391 TL yönünde bir teklif yaptılar. Bu teklife karşı işverenler de kamuoyuna yansımasa da bir karşı teklifte bulundular. Nihai kararın ise 5.500 TL ile 6.000 TL arasında bir rakam olması bekleniyor.

Emlak365.com