Asgari Ücret Konut Fiyatları 2022 Karşılaştırması! 2 Ay Çalışan Asgari Ücretli Maaşı İle Sadece 1 M2 Ev Alabiliyor

Konut fiyatları 2022 yılında yükselişini sürdürürken yaşanan yükseliş sonrasında asgari ücretli çalışan için kira öder gibi ev sahibi olmak hayal oldu.

Emlak Haberleri 13.03.2022 - 09:10 13.03.2022 - 09:10 Gülcan Özer

Pandemi döneminde insanların yeni dünyaya ve yaşam koşullarına hızla adapte olması ile konuta olan talep ve dolayısı ile ev fiyatları rekor seviyelerde yükselişe geçmişti. Korona virüs salgını ilk patlak verdiği dönemde çoğu ekonomist bu durumu geçici olarak görüp "konut fiyatları çakılacak" yorumlarında bulunurken fiyatlar çakılmak bir yana daha da yükselmişti. 

Gelinen son noktada Türkiye tüm dünya genelinde küresel piyasalarda konut fiyatlarının en çok arttığı ülke olarak 1. sırada yer alırken yaşanan yükseliş ne yazık ki en çok ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşı olumsuz etkiledi. Son 1 sene içerisinde konut fiyatlarına yüzde 120 zam gelirken ortalama 1 m2 konut fiyatı nerede ise 2 asgari ücret maaşına yükseldi. 

DAR GELİRLİYE, ORTA DİREĞE EV SAHİBİ OLMAK HAYAL OLDU! 

Yaşanan yükseliş vatandaşları olumsuz etkilerken özellikle dar gelirli vatandaşlar ve orta direkt için bu fiyatlarla ev sahibi olmak hayal oldu. Konut fiyatları son 1 senede yüzde 120 oranında zamlanırken Türkiye Geneli ortalama konut fiyatı 1 milyon liranın üzerine tırmandı. 

konut fiyatları yükseldi

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR TAKSİTLE EV SAHİBİ OLABİLİR Mİ?

Yaşanan yükseliş öyle bir hal aldı ki Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından yayımlanan konut fiyatları raporuna göre Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 7 bin 965 liraya yükseldi. Bu fiyat 2022 yılı için belirlenen 4 bin 250 liralık asgari ücretin nerede ise 2 katına dayandı. 

Ortalama konut satış metrekare fiyatı ı İstanbul'da 11.578 TL, Ankara'da 5.137 TL, İzmir'de 8.947 TL olarak ilan edilirken bu rakamlar ile büyük şehirlerde yaşayan asgari ücretli çalışan kişilerin ne yazık ki ev sahibi olmaları hayal haline geldi. Bu rakamları ödemek için asgari ücretli çalışan bir kişi 2 ay maaşını hiç harcamadan kenara koysa dahi ancak 1 metrekare ev alabilecek. Bu nedenle TOKİ ve KİPTAŞ gibi sosyal konut projeleri öne çıkarken vatandaşın tek çaresi sosyal konut projeleri olarak öne çıktı. Özellikle de İstanbul'da satışa sunulan TOKİ projeleri ve KİPTAŞ konut projeleri bu nedenle yoğun başvuru alıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@