Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? 2022 Tahminler Ortaya Çıktı! Milyonların Kulağı Bu Haberde!

Asgari ücret ne kadar olacak? Sorusuna çeşitli yanıtlar sunulurken beklenti, en az 3.500 TL net ücret şeklinde. Tahminler %20 ile %25 arasında bir zam yapılacağı yönünde.

Finans 07.11.2021 - 18:55 07.11.2021 - 18:55 Serhat Karaman

Milyonları ilgilendiren 2022 asgari ücret duyurusuna az bir süre kaldı. 2021 yılında yaşanan ekonomik sıkıntıların 2022 yılında bertaraf edilmesini isteyen milyonlarca asgari ücretli çalışan, ne kadar zam yapılacağını merakla bekliyor.

Bilindiği üzere 2021 asgari ücret tutarı brüt olarak 3.577,50 TL iken net olarak 2.825,90 TL olarak ödeniyor. 2022 asgari ücretinin belirlenmesine ise sayılı günler kaldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, şu an için verileri toplarken esas çalışmalar Aralık ayı itibarı ile başlayacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan üyeler, bağlı bulundukları kurumlar ve bakanlıklar nezdinde çalışmalarını sürdürüyor.

Asgari Ücret Beklentisi 3.500 TL’nin Üzerinde

Asgari ücret ne kadar olacak? Sorusuna çeşitli yanıtlar sunulurken beklenti, en az 3.500 TL net ücret şeklinde. Tahminler %20 ile %25 arasında bir zam yapılacağı yönünde. Bazı uzmanlar ise zam oranının en az %28-30 seviyelerinde olacağını öngörüyor. Özellikle korona virüs sürecinden etkilenen sektörlerde durumun vahameti merak konusu. Alım gücünün düşmesiyle beraber enflasyonun çok üzerinde bir zam yapılması düşünülüyor.

2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak

Asgari ücretle birlikte asgari geçim indiriminin ne kadar olacağı da büyük merak konusu. Özellikle eşi çalışmayan ve çocuğu olanlar için AGİ (asgari geçim indirimi) büyük önem arz etmekte. AGİ hesaplamasında brüt asgari ücretin kullanılması, AGİ’ nin doğrudan asgari ücretle ilişkili olması anlamına gelmekte.

Çalışanlar, asgari ücretin en az 3.500 TL olması yönünde beyanda bulunurken bir başka kesim ise en az 4.000 TL’lik bir ücret belirlenmesini gerekli buluyor. Önceki yıllarda yapılan zamlara ve genel ekonomik dengelere bakacak olursak asgari ücretin en az 3.600 TL civarında olacağını öngörebiliriz.

Elbette yıl sonunda açıklanacak enflasyon oranı da asgari ücretin belirlenmesinde önemli bir yere sahip. Tüm bu verilerle beraber Asgari Ücret Tespit Komisyonu temsilcilerinden gelecek tekliflere göre asgari ücret zammı belirlenmiş olacak.

Türkiye’de asgari ücretle çalışanlar, toplam nüfusun yaklaşık yarısını kapsamakta. Bu da asgari ücret zam oranının ülkemiz adına ne kadar önemli olduğunun en net göstergesi. Asgari ücret ile çalışan bireylerin aileleri de hesaba katıldığında zam oranının ülkenin büyük bir kısmını doğrudan etkileyeceği aşikâr. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@