Asgari Ücret Pazarlık Masasından Haber Var! Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Belli Olacak, Kaç TL Zam Yapılacak?

Asgari ücrete yapılacak olan zam için Asgari ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına devam ederken işverenlerden asgari ücret zammı açıklaması geldi. 2022'de asgari ücret ne kadar olacak?

Finans 07.12.2021 - 20:24 07.12.2021 - 20:24 Engin Uzunoğlu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Komisyonda işverenleri temsil eden TSİK'ten ise asgari ücret zammı ile alakalı olarak yeni bir açıklama geldi. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücret zammı pazarlıklarında gelinen son noktaya dair değerlendirmelerde bulundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçileri temsil eden TÜRK-İş bugün gerçekleştirilen toplantıya ev sahipliği yaptı. Bu toplantının ardından TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç görüşmelere ilişkin değerlendirmede bulundu. Akansel Koç bugünkü toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'nın temsilcilerinin ekonomik raporları komisyona sunduğunu söyledi. Bir sonraki toplantıda ise TÜİK'ten gelecek raporların görüşüleceği bildirildi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücret zammına ilişkin açıklama yapan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, "Bu yıl asgari ücret zammı görüşmelerinde tam bir mutabakat bulunuyor. İşverenleri temsilen biz, işçileri temsilen TÜRK-İş ve kamuyu temsilen de Çalışma Bakanlığı üçlü mutabakat imzalamakta kararlıyız. Yasaya göre zaten asgari ücretin belirlenmesi için dört toplantı yapılması diye bir şart yok. Ümit ediyorum ki bu hafta asgari ücret zammını açıklamış olacağız." dedi.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Asgari ücret zammının ne kadar olacağına dair değerlendirme yapan Akansel Koç, "İşçi temsilcilerinin yeniden değerleme oranı olan yüzde 36 civarında bir zam talebi olduğu doğru. Ancak şu anda çalışmalar devam ediyor. Bugün bizim bir rakam vermemiz doğru olmaz. net bir zam rakamını görebilmemiz için üçüncü toplantıyı da yapmamız gerekir. En azından şunu söyleyebilirim bu yıl yapılacak olan asgari ücret zammı hem işçiyi hem de işvereni memnun edecek seviyede olacaktır." ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETTE VERGİ YÜKÜ AZALTILACAK MI?

Asgari ücret ile alakalı olarak vergi değişikliklerinin işaretini de veren TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, "Biz geçen yıl da işçilerle beraber bu vergi yüklerinin azaltılması konusunda mutabakat sağlamıştık. Aynı mutabakatımız bu yıl da devam ediyor diyebilirim. Biz görüşmelerde sadece işverenlerin vergi yüklerini dile getirmedik. Aynı zamanda işçilerin de vergi yüklerinin hafifletilmesini istedik. Hatta sadece asgari ücretliler için değil tüm çalışanlar için bu vergi yüklerinin azaltılması gerekiyor. Temennimiz vergi dilimleri ve vergi kesintilerinin kademeli bir şekilde azaltılacağı yönündedir." şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@