Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda İşçileri Temsil Edecek Türk-İş'ten Zam Açıklaması! 2022'de Asgari Ücret Kaç TL Olacak?

Asgari ücret zammı görüşmelerinde gün sayılırken Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçileri temsil edecek olan Türk-İş'ten asgari ücret zammı ile alakalı yeni bir açıklama yapıldı. 

Finans 26.11.2021 - 00:20 26.11.2021 - 00:20 Engin Uzunoğlu

Asgari ücrete yapılacak olan zammın tespit edilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı yönetiminde Asgari Ücret Tespit Komisyonu kurulacak. Bu komisyon Aralık ayının ilk haftasında görüşmeler yapacak ve asgari ücretin tespiti bir haftalık süreçte tamamlanacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçileri ise Türk-İş Temsil edecek. Türk – İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise asgari ücret zammı ile alakalı olarak bir açıklama yaptı. 

ASGARİ ÜCRETİN NE KADAR OLMASI GEREKTİĞİNİ BİLMESİ GEREKENLERE SÖYLEDİM

Asgari ücret ile alakalı olarak net bir rakam vermekten kaçınan Türk – İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Biz elbette bir rakam üzerinde karar verdik. Bu rakam işçilerin refahını sağlayacak bir rakamdır. Ancak bunu söylememeye özellikle gayret ediyoruz. Ben rakamı telaffuz ediyorum ama bunu kamuoyuna değil Hazine ve Maliye Bakanı'na, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'na, Cumhurbaşkanı'na söylüyorum. Allah hangi rakamı söylediğimi biliyor, kulun da bilmesi gerektiği zaman o rakamı açıklarım.” dedi. 

ZAM İÇİN RAKAM VERSEK KENDİMİZİ BAĞLARIZ

Asgari ücret ile alakalı bir rakam söylemenin bazı sakıncaları olduğunu belirten Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Biz bir rakam söylersek kendimizi bağlamış oluruz. Türk-İş olarak yönetimimizle bir çalışma yapıp asgari ücretin en az ne kadar olması gerektiğini belirledik. Ben bundan iki dönem önce bir rakam söylemiştim. O zaman ne oldu. Asgari ücreti 70 TL eksik belirlediler. Neden rakam belirtip süreçte kartlarımızı tamamen açalım.” ifadelerini kullandı. 

ASGARİ ÜCRETE CİDDİ ZAM KONUSUNDA MUTABAKAT SAĞLANDI

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak açıklamalarını sürdüren Türk – İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Makul bir rakam üzerinde anlaşmak gerekir. Biz komuoyunda bu konuda belirli bir duyarlılık sağlanmasını istiyoruz. Bunda da bu yıl başarılı olduk diyebiliriz. Herkes asgari ücrete ciddi bir zam yapılması konusunda hemfikir oldu. Hem işverenlerden hem de kamudan bu doğrultuda açıklamalar yapılıyor.” şeklinde konuştu. 

2022'DE ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLACAK?

2022 yılında asgari ücretin kaç TL olacağı konusunda henüz herhangi somut bir gelişme yaşanmadı. Ancak bu konuda yapılan bazı açıklamalar bulunuyor. DİSK 5.200 TL rakamı verirken hükümet kaynaklarından 4.000 TL iddiaları gündemde yer alıyor. İşverenler ise vergi yüklerinin hafifletilmesi şartıyla yüksek bir asgari ücret zammına olumlu bakıyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@