Asgari Ücret Zammı İçin Son Rakam Ankara Kulislerine Bomba Gibi Düştü! Asgari Ücret Kaç TL Oluyor?

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) asgari ücret zammı ile alakalı olarak tavrını net şekilde ortaya koydu. Asgari ücret zammı ile alakalı olarak kulislere sızan son rakam belli oldu.

Finans 11.12.2021 - 18:30 11.12.2021 - 18:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca vatandaş asgari ücret zammı ile alakalı olarak heyecanlı ve gergin bir bekleyiş içerisinde bulunuyorlar. Asgari ücret ile çalışarak hayatlarını idame ettiren çalışanlar 2022 yılında kendilerine verilek maaşları ve o maaşlara yapılacak zammın oranını bir an önce öğrenmek istiyorlar. Bu konuda çok çeşitli rakamlar konuşulsa da kulislere son dakika olarak bir rakam düştü. Peki asgari ücret zammı hakkında son kulis bilgileri neler? Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Asgari ücret zammı beklentileri karşılayacak mı? 

ASGARİ ÜCRET İÇİN İŞVERENLERİN SON TAVRI!

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak bu yıl işverenlerin oldukça ılımlı yaklaşmaları görüşmelerin aşama kaydetmesini sağladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işverenleri temsil eden TİSK tarafından yapılan son açıklamalara göre ciddi bir zam oranına onay verildi. İşverenler işçilere yapılacak olan asgari ücret zammı ile alakalı olarak tek itiraz ettikleri nokta var. Bu zammın bir kısmının çeşitli vergi destekleri ile devlet tarafından karşılanmasını istiyorlar. İşverenler 3.500 TL'yi alt sınır olarak belirleyerek komisyonda dile getirdiler. Bunun üzerine de vergi indirimleri ve çeşitli teşviklerle devlet tarafından ekleme yapılmasını talep ettiler. 

İŞÇİ TEMSİLCİLERİNİN KIRMIZI ÇİZGİSİ 3.900 TL!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçileri uzun yıllardır TÜRK-İŞ temsil ediliyor. Türk-İŞ tarafından komisyonda dile getirilen düşünceler de kulislere sızdı. Bu kulislere göre asgari ücret için işçi temsilcileri 3.900 TL'yi kırmızı çizgi olarak dile getirdiler. Bu rakamın altında herhangi bir zam teklifine onay vermeyeceklerini söyleyen TÜRK-İŞ temsilcileri Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda tavırlarını net bir şekilde sergilediler. Bu tavrın asgari ücret zammının belirlenmesinde ne kadar etkili olacağı ise şimdiden merak konusu oldu.

ASGARİ ÜCRETE VERGİ DESTEĞİ VE TEŞVİK ZAMMI UYGULANACAK MI?

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak devletin ne şekilde destekleme yapacağı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yönde talimat verdiği biliniyor. TİSK tarafından asgari ücretlilere yüzde 5'lik bir vergi indirimi desteği verilmesi talebi var. Bu da bugünkü asgari ücretle hesaplandığında 182 TL'ye karşılık geliyor. Asgari Geçim İndirimi (AGİ) içinde bir iyileştirme talep edilirken bunun gerçekleşmesi durumunda 150 TL'lik bir avantaj da elde edilecek. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak kulislere sızan son rakam ise büyük tartışma konusu oldu. Ankara kulislerina bomba gibi düşen haberlere göre asgari ücret için 3.850 TL rakamı üzerinde anlaşma sağlanmaya çalışılıyor. Bu rakamın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulduğu bildirilirken nihai kararın yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verileceği ve belirlenen bu rakamın 4.000 TL'ye tamamlanabileceği belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@