Asgari Ücret Zammı Sonrası Sosyal Yardım Sürprizi! Yaşlılık Aylığı, Engelli Aylığı, Evde Bakım Maaşı Artacak Mı?

Asgari ücretin net 4.250 TL olarak belirlenmesi yaşlılık aylığı, engelli aylığı, evde bakım parası gibi sosyal yardımları nasıl etkileyecek? Sosyal yardımlara asgari ücret zammı yapılacak mı?

Finans 16.12.2021 - 18:12 16.12.2021 - 18:12 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de 2022 yılı için uygulanacak olan asgari ücretin miktarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Buna göre 2021 yılında 2.825 TL olarak uygulanan net asgari ücret 2022 yılında 4.250 TL olarak uygulanacak. Asgari ücret zammı kararının açıklanmasının ardından ise tüm gözler sosyal yardımlara da asgari ücret zammı yapılıp yapılmayacağı konusuna çevrildi. Sosyal yardımlar asgari ücret zammından etkilenecek mi?

MİLYONLARCA VATANDAŞA HER AY SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ YAPILIYOR?

Türkiye'de ihtiyaç sahibi vatandaşlara her ay Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sosyal yardım ödemeleri yapılıyor. Çok kapsayıcı sosyal yardım programları kapsamında çeşitli başlıklarda sosyal yardım kalemi bulunuyor. Bu sosyal yardımlar içerisinde en çok bilinenler ise yaşlılık aylığı, engelli aylığı, evde bakım parası gibi sosyal desteklerdir. Belirli şartları taşıyan vatandaşlar başvuru yapmaları durumunda bu ödemeleri almaya hak kazanıyorlar. 

2021'de yapılan ödemelere göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yaşlık aylığı için 828 TL, engelli aylığı için engel durumuna göre 991 TL ve evde bakım maaşı olarak 1.794 TL ödeme yapılıyor. 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI SOSYAL YARDIMLARA UYGULANACAK MI?

Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından çok sayıda medya kuruluşu tarafından bu zam oranının sosyal yardımlara direkt etki edeceğine dair bilgiler paylaşmaya başladılar. ANcak asgari ücret zammının bu sosyal yardım ödemelerinin miktarlarının belirlenmesinde herhangi bir etkisi bulunmuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sosyal yardımların miktarları belirlenirken asgari ücret esas alınmıyor. 6 ayda bir zam yapılan sosyal yardımlar için artış oranları memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Bundan dolayı asgari ücretin ne kadar arttığı değil memur maaşlarına yapılan zam oranları sosyal yardımlara zam olarak yansıyor. Asgari ücret zammı ile bu sosyal yardımların miktarların herhangi bir değişiklik olmadı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI SOSYAL YARDIMLARI NASIL ETKİLEYECEK?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın verdiği sosyal yardımlar için asgari ücret zammının direkt olarak etki ettiği bir kısım bulunuyor. Bu da ihtiyaç sahibi vatandaşların belirlenmesinde kullanılan gelir durumunda ortaya çıkıyor. Bakanlık tarafan yıllardır uygulanan kaideye göre net asgari ücretin üçte birinden fazla kişi başı ortalama hane geliri olanlar sosyal yardım alamıyorlar. 2021 yılı için uygulanan sınır 941 TL olmuştu. 2022 yılında ise bu sınır 1.416 TL'ye yükselecek. Hane içi kişi başı geliri 1.416 TL'nin altında olan vatandaşlar bu sosyal yardımları alabilecekler. Bu sınırın yükselmesi de daha çok vatandaşın sosyal yardım alması anlamına geliyor. Asgari ücret zammı ile beraber sosyal yardım alabilecek vatandaşların sayısında önemli bir artış meydana gelmiş olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@