Asgari Ücret Zammında Son Dakika Gelişmesi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sürpriz Görüşme, Asgari Ücret Kaç TL Olacak?

Temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmasına dair tartışmalar yaşanırken konu hakkında bir son dakika gelişmesi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücret zammı için sürpriz bir görüşme yaptı.

Finans 16.06.2022 - 19:23 16.06.2022 - 19:23 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca asgari ücretli çalışan maaşlarına Temmuz ayında ara zam yapılmasını bekliyorlar. Asgari ücrertlilerin bu beklentilerine son günlerde işveren birliklerinden de destekler gelmeye başladı. Hükümetin tüm maaşlarda Temmuz ayında bir iyileştirme yapma kararı alması üzerine asgari ücretliler de kendilerine zam yapılmasını istiyorlar. Asgari ücret zammı ile alakalı olarak bir son dakika gelişmesi yaşandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMINDA SON DAKİKA GELİŞMESİ

Asgari ücrete zam yapılması için tüm gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi. Bu konuda Cumhrubaşkanı Erdoğan'ın açıklaması beklenirken sürpriz bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ı kabul ederek bir görüşme gerçekleştirdi. Programda olmayan bir görüşme olması, görüşmenin AK Parti Genel Merkezi'nde yapılması ise asgari ücret zammına dair gelişme olarak değerlendirildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçileri temsil eden Türk-İş'in Başkanı Ergün Atalay'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelmesi ile asgari ücret zammına ilişkin karar alınabileceği olarak yorumlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan çalışanların maaşlarında iyileştirme yapılacağını sürekli olarak dile getiriyor. Bu kapsamda Temmuz ayında kamu işçilerinin, memurların ve emeklilerin maaşlarına zam yapılacak. Maaşları zamlanacak olanların içerisine asgari ücretlilerin de eklenmesine kesin gözüyle bakılıyor.

TARAFLARDAN HENÜZ AÇIKLAMA GELMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türk-İş Başkanı Ergün Atalay arasında gerçekleştirilen sürpriz görüşmenin ardından taraflardan şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak görüşmenin ana gündem maddesinin asgari ücret zammı olduğu kulislerde yayılmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu görüşmede işçilerin zam talebini aldığı bildirildi. Gelişmeler çok yakından takip edilmeye devam ediliyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI KAÇ TL OLACAK?

Temmuz ayında asgari ücret zammı yapılabilmesi için TBMM'de bir yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde bu konuya dair kanun teklifinin TBMM Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Hızlı bir şekilde çıkacak olan kanun ile asgari ücrete ara zam yapılmasına dair yasal engel ortadan kaldırılacak. Ardından ise asgari ücret zammına ilişkin karar verilecek. Ancak bu ara zam için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanması beklenmiyor. 

İşverenler tarafından yapılan açıklamalarda asgari ücret için yüzde 25 zam önerisi gündeme getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bu talebi onaylaması durumunda Ocak 2022'de net 4.253 TL'ye çıkarılan asgari ücret 5.316 TLye yükselecek. Asgari ücrete Temmuz ayında böylelikle net 1.063 TL zam yapılmış olacak.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@