Asgari ücret zammının devlete maliyeti açıklandı! Hazine Bakanlığından 'vergi feragati'

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından asgari ücret zammına ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlık, asgari ücret zammının devlete maliyetini açıkladı.

Asgari ücret zammının devlete maliyeti açıklandı! Hazine Bakanlığından 'vergi feragati'

2022 yılının ikinci yarısında asgari ücrete ara zam kararı alınarak, yüzde 30 oranında yeni bir zam yapıldı. Aralık 2022'de asgari ücrete düzenli olarak yapılan zam miktarı, yüzde 52 oranına çıkarılarak 4 bin 253 lira yapılmıştı.

Ancak enflasyon rakamlarının yukarı yönlü seyretmesi nedeniyle asgari ücrete ara zam kararı alındı ve Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere asgari ücret 5 bin 500 liraya yükseltildi.

Asgari ücret zammının işverene maliyeti daha önce açıklanırken, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da yeni bir asgari ücret açıklaması geldi.

Asgari ücretin devlete maliyeti belli oldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından asgari ücrete ilişkin dikkat çeken bir açıklama yapıldı. Bakanlık, 2022 yılının başında tüm asgari ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisini kaldırdıklarını ifade ederek, asgari ücret zammının devlete maliyetini açıkladı.

Açıklamada, '' Bu düzenlemeyle devletimiz 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat etmiştir. "

" Temmuz ayından itibaren asgari ücretin net 5.500 TL'ye çıkarılmasıyla birlikte çalışanlarımıza sağladığımız bu vergi istisnalarında da 32,8 milyar TL'lik bir artış gerçekleşerek toplam maliyeti 90,6 milyar TL'ye yükselmiştir " ifadeleri kullanıldı.

Bu açıklama ışığında asgari ücret zammıyla devlet 57,8 milyar TL vergiden feragat ederken, son zamla birlikte vergi istisnasına 32,8 milyar TL daha eklenerek toplam maliyetin 90,6 milyar TL'ye yükseldiği belirtildi.

Açıklamanın sonunda ise Türkiye'nin büyümeye devam eden güçlü ekonomisiyle tüm bu maliyetleri karşılayabilecek konumda olduğu aktarıldı.