Asgari Ücrete AK Parti MHP Zammı! Vergiler Kaldırılacak Maaşlar Devlet Zammıyla Katlanacak İddiası

Asgari ücretli çalışanların yıllardır hayallerini süsleyen vergi düzenlemesi önümüzdeki döneme gelebilir. AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı asgari ücrette vergileri düzenleyecek.

Finans 22.10.2021 - 11:58 22.10.2021 - 11:59 Mustafa KARAGÖZ

Ekonomide yaşanan sorunlar, temel ürünlerde yaşanan zamlar alt gelir grubu için çok büyük sorunlara neden olmuştu. 

Yaklaşık 12 milyon vatandaşın asgari ücretle çalıştığı Türkiye'de vatandaşlar enflasyon oranları altında ezildi. Oluşan ekonomik tabloda gelir düzeyinin en altında kalan bu vatandaşlar için ise Cumhur İttifakından adım geldi. 

ASGARİ ÜCRETTE MİLYONLARI SEVİNDİRECEK VERGİ DÜZENLEMESİ YOLDA

AK Parti ve MHP nin oluşturduğu Cumhur İttifakında başta ekonomik nedenlerin geldiği oy kayıbı var. Oy kayıplarının önüne geçilmesi için ise hükümetin milyonları kapsayan asgari ücrette değişikliğe gitmesi bekleniyor. Asgari ücretten kesilen vergiler konusunda adım atmaya hazırlanan Cumhur İttifakında ise bazı görüş ayrılıkları olduğu öğrenildi. 

asgari ücret vergi ekim 2021 (3)

Asgari Ücretli Ne Kadar Vergi Ödüyor?

Asgari ücretle çalışan vatandaşların aylık kazançları 3.577 TL tutarında.

 Ancak çalışanlardan kesilen vergi, SGP primi, işsizlik fon ödemesi, damga vergisi sonrası maaşlar 2.825 TL'ye geriliyor. 

Asgari ücretli çalışanlardan kesilen ödemeler; yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisi, yüzde 14 SGK işçi payı, işsizlik sigortası primi, yüzde 0.75 damga vergisi. 

MHP ASGARİ ÜCRETLİDEN VERGİNİN TAMAMI KALDIRILSIN İSTİYOR

Asgari ücrette dair düzenleme konusunda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) asgari ücretle çalışanlardan kesilen verginin tamamen kaldırılmasını istiyor. 

asgari ücret vergi ekim 2021 (2)

MHP düzenleme talebinde vergilendirmenin gelir adaletsizliğine sebep olduğunu, asgari ücretlinin artan enflasyon karşısında ezildiğini vurguluyor. MHP'nin düzenleme önerisi asgari ücretliden alınan gelir vergisinin tamamen kaldırılması yönünde. 

AK PARTİ VERGİ KALDIRILMASI İNDİRİLSİN

Elde edilen bilgilerde Cumhur İttifakı'nın asgari ücret düzenlemesinde AK Parti, MHP'den farklı bir noktada duruyor. 

MHP'nin talebi olan asgari ücrette vergiler tamamen kaldırılsın önerisi yerine AK Parti vergi düzenlemesi olsun ve indirim uygulansın önerisini savunuyor. 

asgari ücret vergi ekim 2021 (1)

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALDIRILIRSA NE KADAR MAAŞ ALINIR?

MHP ve AK Parti asgari ücrette vergi muafiyetinde anlaşır ve asgari ücretlilerden vergi kaldırılırsa maaşlarda yaşanacak tablo şöyle olacak. 

2021 yılı asgari ücretine göre;

Çalışanlar brüt 3.577 TL maaş alıyor. Bu maaşın 456 TL'si gelir vergisi ve 27 TL'si damga vergisi. 

Eğer vergiler kaldırılırsa 2.825 TL olan asgari ücrete 483 TL vergi kesinti eklenecek ve 3.308 TL olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@