Asgari ücrete altı aylık zam! Ne kadar maaş ödenecek? Kulis bilgileri basına sızdı

Hükümet asgari ücrete zam konusunda çok olumsuz konuşmuyor. Zam için umutlar yeşerirken kulislerde zam yapılması durumunda maaşların ne kadar olacağı tartışılıyor.

Finans 14.05.2022 - 17:16 14.05.2022 - 17:16 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Asgari ücret ile çalışanlar için alım gücünün çok düşmüş olması zam ihtimalinin güçlenmesine neden oldu. Temmuz ayında maaşlarına ek zam alma şansları olan asgari ücretliler için son açıklamalar ise AK Partili isimlerden geldi. Zam sinyallerinin artmasının ardından ise maaşların ne kadar olabileceğine ilişkin bazı rakamlar da konuşulmaya başlandı. 

AK PARTİ'DEN GELEN SİNYALLER ARTTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma Bakanı Bilgin'in Nisan ayında yapmış oldukları konuşmalarda, asgari ücret için zam süresinin Aralık ayında başladığı vurgulanmıştı. Ancak enflasyon oranlarının 4 aylık süreçte yüzde 32'ye yaklaşması, yıllık enflasyonun yüzde 70 bandına kadar çıkmış olması gelen açıklamaların daha olumlu olmasını sağladı. 

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin mayıs ayı ortasında yapmış olduğu son konuşmasında enflasyon oranlarının yüksek olduğunu vurguladı. Maaşların yenileceğini işare eden Bakan Bilgin o açıklamasında "Önümüzde temmuz ayında biliyorsunuz sadece enflasyon farkı değil emekçilerin karşılaştıkları bu enflasyon tahribatına karşı daha kapsamlı korunmasını sağlayacak düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim. Sadece çalışanlarımızın mı? Kamu çalışanları, memurlar, işçilerimizle değil aynı zamanda emeklilerimizle ilgili hazırlıklarımız var. Onları da koruyacağız." demişti. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin'de bir televizyon programında asgari ücrete zam konusunda son gelişmeleri aktardı. Zam konusunda bazı çalışmalar olduğunu aktaran Zengin, konunun ilgili bakanlar tarafından daha net ele alınacağını söyledi. 

ZAM OLURSA MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrete zam konusunda enflasyon oranlarının esas alınması beklenecek. Ancak bu süreçte işverenler de korunacak. Bu kapsamda maaşların 750 TL ile 1000 TL artabileceği konuşuluyor. Bu durumda asgari ücretin ise 750 TL'lik zamla 5000 TL yada 1000 TL'lik zamla 5.250 TL olması bekleniyor. 

Yorumlar (33)
Tüm Yorumları Göster

Gelişmelerden Haberdar Olun

@