Asgari Ücrete Aranan Yüksek Zam Formülü! Erdoğan'dan Gelir Vergisi Jesti Gelirse 2022 Zammı İle Maaş 3.937 TL Olabilir

2022 asgari ücret ne kadar olacak sorusu yanıt ararken hükümetin zam jesti için yeni tahmin açıklandı. 2022 asgari ücret tahmini için gelir vergisi jesti gündemi salladı. Asgari ücret 2022 zammı!

Finans 08.10.2021 - 14:13 08.10.2021 - 14:13 Gülcan Özer

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarında yükseliş ne yazık ki tüm hızı ile devam ederken vatandaşın gözü açıklanacak olan 2022 asgari ücret maaşı zammı rakamına çevrildi. İlk olarak işçi ve işveren sendikaları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hakemliğinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı yapılacak. 

3 tur olarak düzenlenecek olan toplantıda taraflar 2022 asgari ücret zammı için ortak bir paydada uzlaşmaya çalışacak. Ardından belirlenen maaş tutarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Bu aşamada her zaman olduğu gibi belirlenen oranda asgari ücret desteği olarak devlet tarafından karşılanan ve Cumhurbaşkanı jesti olarak anılan tutarda bu rakama ilave edilecek. 

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 2022 ZAM GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Asgari ücretli çalışanları temsilen işçi sendikası, patronları temsilen işveren sendikası ve hükümeti temsilen de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yer aldığı asgari ücret tespit komisyonu tarafından ilk toplantının Aralık ayının ilk haftası ya da en geç 2. haftası içerisinde yapılması bekleniyor. Söz konusu toplantı ile 2022 asgari ücret zammı için 3 tur taraflar bir araya gelecek. 

İlk toplantı işçi sendikalarının, ikinci toplantı işveren sendikalarının belirlediği bir alanda yapılırken 3. tur toplantı ise Çalışma Bakanlığı bünyesinde yapılacak ve tarafların uzlaştığı 2022 asgari ücret maaşı kamuoyuna burada düzenlenecek olan toplantı ile ilan edilecek. 

asgari ücret tespit komisyonu

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN GELİR VERGİSİ FORMÜLÜ GÜNDEMDE!

Asgari ücret görüşmeleri için geri sayım hızlanırken finans kulislerinin en çok konuşulan konularından biri de maaş zammı oranı oldu. Pek çok kişi enflasyonda yaşanan yükseliş, gıda fiyatları ve ev kiralarında yaşanan fahiş zamlar nedeni ile bu sene asgari ücret zammı için okkalı bir rakam beklerken siyaset kulisleri de hareketlendi. 

Siyaset kulislerinde AK Partinin düşen oy oranları nedeni ile 2023 seçimi öncesi vatandaşa yüksek zam vermeyi planladığı belirtilirken işverenleri mağdur etmeden yüksek zam verilmesi için aranılan formülün gelir vergisi ile bulunduğu iddia edildi. 

2022-asgari-ücret-zam-oranı-hesaplaması

ASGARİ ÜCRETTE GELİR VERGİSİ KALKARSA 2022 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Şu anda asgari ücretten alınan gelir vergisi 456,13 TL olarak uygulanırken bu tutarın 2 bin 825 TL olarak ödenem asgari ücrete eklenmesi ile rakam 3 bin 281 TL'ye yükseliyor. Yıllık enflasyon yüzde 19 bandında yer alırken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın jesti ile yıllık enflasyon rakamının en az yüzde 20 olarak temel alınacağı iddia edilirken oran üzerinden yapılan hesaplama ile 2022 asgari ücret zammı 656,23 lira olarak gerçekleşirken bu da asgari ücretin 3 bin 937 TL olarak ödenmesi anlamına gelecek. 

Söz konusu formülün işverenler üzerinde bir yük oluşturmaması nedeni ile kulislerde kabul edilebilir olarak nitelendirildiği, hükümetin düşen oy oranını arttırabilmek adına gelir vergisinden vazgeçebileceği belirtiliyor. Söz konusu kulis haberinin doğru çıkıp çıkmayacağını ise önümüzdeki günler belirleyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@