Asgari Ücrete Aranılan Yüksek Zam Formülü Bulundu: 751 TL Gelir Vergisi Desteğine İlave Yüzde 20 Enflasyon Zammı

2022 asgari ücret ne kadar olacak sorusuna yanıt aranırken 4 bin TL maaş için formül bulundu. Asgari ücretten vergi kalkacak mı, gelir vergisi alınmayacak mı, asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

Finans 14.11.2021 - 12:36 14.11.2021 - 12:36 Gülcan Özer

2022 asgari ücret zammı için sıcak gündem haberleri gelmeye devam ediyor. Bu sene asgari ücret zam görüşmeleri öncesinde pazarlık masası çok erken kurulurken işçi sendikası, işveren sendikası ve hükümet kanadından yeni açıklamalar geldi. 

Hükümetin asgari ücretten vergi kesintisi için çalışmalara başladığının resmen açıklanması ile 2022 asgari ücret zam tutarı da merak konusu olmuştu. Ekonomide yaşanan büyük dalgalanma ve yükselen enflasyon rakamları sonrası asgari ücretin 4 bin TL olacağı konuşulmuştu. Peki, 2022 asgari ücret ne kadar, kaç TL olacak, asgari ücret 4 bin lira olur mu, asgari ücret ne zaman açıklanacak, belli olur?

2022 ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK, AÇIKLANIR, ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANTISI HANGİ TARİHTE YAPILACAK?

Asgari ücret zam kulislerinin bu sene erken başlaması ile heyecan başladı. Her sene asgari ücret tespit komisyonları en geç Aralık ayının 2. haftası itibari ile başlarken işçi sendikaları, işveren sendikaları ve hükümetin ev sahipliği yaptığı 3 toplantı sonunda belirlenmektedir. 

2022 asgari ücret zammı-1

4. toplantı ise asgari ücret zam oranı için belirlenen rakamın ilan edildiği basın toplantısı olarak hükümetin ev sahipliği yaptığı basın toplantısı olarak düzenlenmektedir. Asgari ücret zammı en geç Aralık ayının son haftası içerisinde ilan edilmektedir. Bu sene TİSK tarafından yapılan çağrı ile asgari ücretin en geç 15 Aralık tarihinde ilan edilmesini talep etmişti. 

gelir vergisi ne kadar

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALKACAK MI, GELİR VERGİSİ KAÇ TL?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan resmi açıklama ile hükümetin asgari ücretten vergi kesintisi için çalışmalara başladığı ilan edilmişti. Asgari ücretli çalışanlardan devlet aylık yüzde 15 tutarında gelir vergisi kesintisi yapmakta olup bu tutar 456,13 TL olarak hesaplanmaktadır. 

Asgari ücretten yapılan tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması halinde söz konusu rakam 751 liraya yükselmektedir. Asgari ücret vergi kesinileri SGK primi, işsizlik sigortası primi, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. 

asgari ücret ne olur

2022 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret için yapılan açıklamalarda işverenlerde enflasyon üzerinde zam açıklamaları yaparken bugüne kadar yapılan açıklamalarda ve 2021 yıl sonu enflasyon tahmini rakamları yüzde 20 oranında bulunuyor. Yüzde 20 enflasyon zammı vergi kesintileri ile eklendiğinde asgari ücrete yüksek zam gelebileceği belirtiliyor. 

asgari ücre zam oranı

Asgari ücrete yüzde 20 enflasyon zammı gelmesi durumunda 565 lira zam gelecek. Vergi kesintisi rakamı olan 751 TL bu rakama  eklendiğinde 2022 asgari ücret maaşı 4 bin 141 TL olarak gerçekleşecek. Sadece gelir vergisi kalkar ve yüzde 20 zam gelirse bu takdirde asgari ücret 2022 maaşı 3 bin 846 lira olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@