Asgari Ücrete Ek Zam Ev Fiyatları ve Konut Kiralarını Nasıl Etkiler, Yükselişe Neden Olur Mu?

Asgari ücret maaşına Temmuz ayından itibaren yapılan yeni zamla beraber ne yazık ki konut kiraları ile ev kiralarına yeni zam dalgası tedirginliği oluştu.

Asgari Ücrete Ek Zam Ev Fiyatları ve Konut Kiralarını Nasıl Etkiler, Yükselişe Neden Olur Mu?

Asgari ücret maaşı için beklenen zam müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlenen basın toplantısı ile açıklarken gözler zam sonrası piyasalara çevrildi. Ne yazık ki asgari ücrete yapılan zammın ardından hatırlanacağı üzere Ocak ayında asgari ücrete yapılan zamlar sonrasında gıdan kiraya, konut fiyatlarından araç fiyatlarına kadar pek çok alanda zam yağmuru yaşanmıştı.

Temmuz ayından itibaren geçerli olan asgari ücret ek zammı sonrasında bir kere daha endişeler yaşandı. Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi ile ortalama konut fiyatları 1 milyon liraya dayanmış, ev kiraları ise İstanbul genelinde 6 bin TL barajını aşarak asgari ücreti bile geride bırakarak çalışanları zor durumda bırakmıştı.

YENİ ASGARİ ÜCRET ZAMMI EV KİRALARI VE KONUT FİYATLARINI NASIL ETKİLER?

Asgari ücrete beklenen zam haberinin verilmesinin ardından gözler ev kiralarına ve konut fiyatlarına çevrildi. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile online ilan sitelerine bildirim zorunluluğu getirilmişti. Bu nedenle fahiş zamların takip edilmesi bu noktada büyük önem taşırken, asgari ücrete yapılan zammın denetimler sayesinde yeni bir fahiş zam yağmurunu engelleyeceği belirtiliyor.

Asgari ücret zammı sonrasında özellikle de ev kiralarında zam yağmuru beklentisi oluşurken, devletin bu konuda kesin denetimlerini sürdüreceği, yüzde 25 zam sınırının delinmesine izin verilmeyeceği belirtildi. Özellikle de kiralık evlerde yapılacak olan zamlar sıkı takip altına alınırken online ilan siteleri de göz hapsinde tutulacak.