Asgari Ücrete Ek Zammın Ardından Apartman Görevlisi Kapıcı Maaşları Ne Kadar Oldu 2022?

Milyonlarca çalışanın beklediği 2022 asgari ücrete ek zam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Zammın ardından kapıcı maaşları ne kadar oldu?

Asgari Ücrete Ek Zammın Ardından Apartman Görevlisi Kapıcı Maaşları Ne Kadar Oldu 2022?

Bir süredir gündemde olan ve milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği 2022 asgari ücrete ara zam belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, net asgari ücreti 5.500 TL olarak açıkladı. Asgari ücrete ara zammın açıklanmasının ardından kapıcı maaşları da araştırılmaya başlandı. Ocak ayında brüt 5.0004 TL olan kapıcı maaşları ara zammın ardından kaç TL oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammını "Komisyon toplantıya çağırıldı. Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yapıyoruz. Asgari ücret net 5500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek." ifadeleri ile duyurdu.

2022 KAPICI MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Apartman görevlisi olarak çalışan kişinin sigorta primi ödemelerinin yapılması zorunlu. Sigortasız bir şekilde diğer kollarda olduğu gibi apartman görevlisi kolunda da çalıştırma söz konusu değil. Aynı zamanda işçilere işveren tarafından sağlık sigortası da yapılması gerekiyor. Kapıcılar, asgari ücretle sigortalı olarak çalışıyorlar. Sigorta prim ödemeleri de her ay düzenli olarak yapılıyor. Apartman görevlileri kira ve yakıt parası ödemek zorunda değiller.

2022 kapıcı maaşları

Kapıcılar da asgari ücret ile maaş aldıkları için son ara zammın ardından onların maaşları da net 5.500 TL oldu. SGK Primi işveren payı 775,62 TL, işveren işsizlik sigorta fonu 100,08 TL. Bir asgari ücretli apartman görevlisinin işverene toplam maliyeti 5.879,70 TL oldu.