Asgari Ücrete Gelen Zam Anında Yok Oldu! Vatandaş Gelen Zamlar Sonrası Maaşlarını Şimdiden Eritti

Türk lirasının hızla değer kaybetmesinin ardından dolar bazında yaşadığı düşüş hayal kırıklığına neden oldu. Asgari ücret zammının açıklanmasının hemen ardından bir günde tüm maaş eridi.

Finans 18.12.2021 - 19:15 18.12.2021 - 19:15 Elif İşçi

Türkiye ekonomisi en zor zamanlarından birisini yaşamaya devam ediyor. Rezervlerin erimesi, faiz kararı, döviz kurunun sürekli olarak yükselmesi ve bunun karşılığında Türk lirasının değer kaybetmesi vatandaşı kara kara düşündürmeye itti.

Türk lirasının değer kaybetmesinin ardından vatandaşın aldığı maaşlar da gelen zamlar sonrasında erimeye devam ediyor. Döviz kuruna bağlı olarak pek çok şeye zam geldi. Bu zamlar ise vatandaşın geçim derdini artırdı.

ASGARİ ÜCRETE GELEN YENİ ZAM PEK İŞE YARAMADI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından faiz indirimi kararı alınmıştı. Bu kararın alınmasından hemen sonra ise Türk lirası döviz kurunun karşısında adeta mum gibi erimeye başladı. Doğal olarak pek çok ürün  yabancı hammadde kaynaklı olduğu için zamlardan nasibini aldı.

Market raflarında dahi fiyatı değişmeyen tek bir ürünün kalmadığı belirlendi. Bu durumda asgari ücret ile geçinmeye çalışan milyonlarca vatandaş bu zamların altında kalmaya devam ediyor. Bir süredir çok konuşulan asgari ücret görüşmeleri devam ediyordu. Vatandaş yüksek bir zam oranı bekliyordu. İki gün önce yapılan açıklamalar sonrasında asgari ücret 4 bin 253 lira olarak açıklandı.

2021 yılında ise asgari ücret 2 bin 825 lira olarak açıklanmıştı. Bu durumda 2021 yılı baz alındığında bir asgari ücret aylık bazda 373 dolara eşitti. Ancak şimdilerde rakamlarda meydana gelen artış pek bir işe yaramamış gibi görünüyor. Dolar bazında değerlendirildiği zaman asgari ücret şimdilerde 4 bin 253 lira olarak açıklandı.

ZAM GELİR GELMEZ ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞI ERİDİ!

Asgari Ücrete Gelen Zam Anında Yok Oldu! Vatandaş Gelen Zamlar Sonrası Maaşlarını Şimdiden Eritti2

Zam önce ilk rakamlara bakıldığı zaman heyecana neden oldu ancak sonrasında dolar bazında aslında hiç zam yapılmadığı ve aksine maaşlarda indirim yapıldığı anlaşılınca yeni bir hayal kırıklığı ve kaos yaşanmaya başladı.

Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından zamlar da üst üste gelmeye devam ediyor. Sadece bir günde henüz ele geçmeyen maaşlar mum gibi erimeye ve daha fazla değer kaybetmeye devam etti. Her geçen gün asgari ücret ile geçinenler zorlanmaya devam ediyor. Bu süreçte geçmişten günümüze kadar asgari ücretin dolar bazında karşılığı oldukça düşüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@