Asgari Ücrete Külliye Ayarı! Toplantıların Perde Arkası Belli Oldu O Rakam Üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Sunacaklar

3 toplantı sonunda işverenler, işçiler ve hükümet ortak bir imza için anlaşamadılar. Pazartesi günü ise tüm rakamlar Cumhurbaşkanlığı Küliyesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. Taban rakam ise..

Finans 11.12.2021 - 09:25 11.12.2021 - 09:25 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Pazartesi günü asgari ücret zirvesi yapılacağı öğrenildi. Basında yer alan haberlere göre Asgari ücret zam toplantısına işçi sendikası Türk İş, işveren sendikası TİSK ve Çalışma Bakanlığı yer alacak. Toplantıda tüm tarafların teklif ve taleplerini sunması ve maaş zam tutarının Ocak 2022'de maaşların ne kadar olacağını belli olması bekleniyor. 

KÜLLİYEDE ASGARİ ÜCRET ZİRVESİ

Sabah Gazetesi Yarazı Okan Müderrisoğlu, zirve öncesinde son gelişmeleri yazdı. Söz konusu yazıda asgari ücretin 4.000 TL'den az olmayacağı ifade edildi. Müderrisoğlu yazısında asgari ücrete dair şu değerlendirmelerde bulundu. 

Milyonların beklediği habere ilişkin dikkat çeken yazızda, sgari ücret için gerçekleştirilen toplantılarda sonuç çıkmadığı işçi ve işverenlerin ortak bir paydada buluşamadığı vurgulandı. Bu kapsamda pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm tarafların bir sunum yapacakları rakamları ve son verileri paylaşacakları aktarıldı. 

TÜİK İddiaları

2022 yılında asgari ücret ile ilgili öneride bulunmayan TÜİK'in neden açıklama yapmadığına dair ünlü yazar kurumun üzerinde baskı oluşturulmak istendiğini ve böyle bir yıl tercih ettiğini dile getirdi. 

Bunun dışında TÜİK'in zam görüşüne de yer veren Okan Müderrisoğlu ""Üzerinde öylesine baskı kuruldu ve haksızlık yapıldı ki TÜİK, ister istemez geri planda ve teknik sınırlarda kalmayı tercih etti. Buna karşın, asgari ücreti tespit edecek komisyona gönderilen hesaplamada, en az 3.500 TL alt sınırından başlanmasına ilişkin formül dikkati çekiyor." ifadelerini kullandı. 

4.000 TL ALT SINIR OLACAK İDDİASI

Sabah Gazetesi Yarazı Okan Müderrisoğlu yazısında ayrıca destek teşvik ve diğer etmenlerle birlikte asgari ücretin 4.000 TL'den aşağı olmayacağını söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@